Comiesięczne krwawienie jest naturalnym elementem cyklu menstruacyjnego, związanego z funkcjonowaniem damskiego układu płciowego. U dziewcząt w wieku 11-14 lat (wartości uśrednione, miesiączka może pojawić się wcześniej lub po czternastym roku życia) rozpoczyna się cykl comiesięcznej menstruacji (okres, miesiączka), któremu towarzyszą charakterystyczne objawy. Okres może być zaskoczeniem, jednak w większości przypadków organizm wysyła jasne sygnały, informujące o zbliżającym się dniu nadejścia krwawienia.
Jakie są objawy przed pierwszym okresem?
Pierwszy okres u dziewczynki – objawy mogą wywoływać zaciekawienie, dyskomfort i bezradność, dlatego przed nadejściem pierwszej miesiączki powinnaś wiedzieć, czego się spodziewać i jak zachowa się Twój organizm, gdy nadejdzie krwawienie. Zbliżający się pierwszy okres zapowie rozwój Twojego organizmu. Okres dojrzewania i związany z nim rozwój i drażliwość piersi, zmiany w proporcjach i budowie sylwetki wyraźnie świadczą o tym, że za rok lub dwa od rozpoczęcia pokwitania rozpocznie się regularne miesiączkowanie. Na kilka miesięcy przed pierwszym okresem zauważysz na bieliźnie białe ślady z pochwy. Wydzielina również będzie symptomem zbliżającego się okresu. Kilka dni przed pierwszym okresem prawdopodobnie dotkną Cię objawy PMS – Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego. Poczujesz drażliwość, płaczliwość, obniżenie poczucia własnej wartości, w organizmie może zatrzymać się więcej wody, ciało będzie wydawało się ociężałe. Możesz odczuwać zmęczenie i dolegliwości ze strony układu pokarmowego (zaparcie, biegunkę, ból w dolnej części brzucha). Wtedy warto mieć przy sobie tampon lub podpaskę i nosić wkładki higieniczne, by w momencie pojawienia się pierwszego krwawienia nie poczuć się niezręcznie.
Objawy pierwszego okresu – jakie występują najczęściej?
Objawy pierwszego okresu będą najprawdopodobniej takie same, jak pojawiające się w kolejnych miesiącach przez wiele lat regularnego miesiączkowania. Przerwą od okresu będzie jedynie okres ciąży i pamiętaj, że petting nie prowadzi do zapłodnienia. Pierwsze objawy ciąży są jak przed okresem i najczęściej objawiają się zmiennością i pogorszeniem nastroju oraz bólem w podbrzuszu, spowodowanym w tym przypadku rozrostem macicy. Wraz z okresem warto zatem dowiedzieć się szczegółów na temat antykoncepcji hormonalnej. Przy pierwszym okresie możesz doświadczyć nieprzyjemnego odczucia bólu i skurczu w okolicy podbrzusza. Może on wystąpić przed okresem i utrzymywać się przez około trzy pierwsze dni miesiączki. Wtedy krwawienie będzie najbardziej obfite. Objawem jest również osłabienie, odczucie zmęczenia, znużenia, a także zwiększenie masy ciała, związane z zatrzymaniem wody w organizmie.
Pierwszy okres objawy – czy występują takie same u każdej dziewczyny?
Objawy okresu i związane z PMS są najczęściej podobne, jednak ich intensywność oraz zakres występowania mogą się różnić u poszczególnych dziewcząt i kobiet. Objawy, które będą towarzyszyły Ci przed pierwszym okresem prawdopodobnie odczujesz przed każdym kolejnym miesiączkowaniem. Wielu z nich nie musisz odczuwać, ale może zdarzyć się, że objawy będą bardzo intensywne. Wtedy warto zwrócić się do lekarza podobnie jak w przypadku zaburzeń długości i intensywności miesiączkowania (poniżej trzech dni, powyżej siedmiu dni).
Czy pierwszy okres trwa krócej, a objawy są mniej intensywne?
Pierwsza miesiączka trwa najczęściej od trzech do siedmiu dni i od razu możesz mówić o normalnym cyklu owulacyjnym. Co to oznacza? Zarówno młodzieńczy trądzik, ale i okres w wieku dojrzewania nie dadzą Ci taryfy ulgowej. Miesiączka będzie tak samo długa i intensywna jak w kolejnych latach. Objawy, które staną się charakterystyczne dla zbliżającego się okresu również warto zapamiętać, gdyż co (średnio) 25 do 30 dni będą pojawiały się wraz z okresem. Wraz z upływem czasu nauczysz się objawów i reakcji organizmu, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedziała, kiedy dostaniesz okres i jak radzić sobie z jego objawami. Musisz zrozumieć funkcjonowanie swojego organizmu, by wytłumaczyć sobie objawy, związane z miesiączkowaniem.