29 kwietnia 2020

Medytacja i kontemplacja na zachowanie spokoju i równowagi

W dzisiejszym świecie człowiek ma prawo czuć się przytłoczony. Mamy bardzo dużo obowiązków, a z telewizji i mediów społecznościowych bez przerwy dochodzą do nas przeróżne wiadomości. Czujemy wówczas stres i niepokój. Zamiast odpocząć w spokoju ciągle otaczamy się informacjami, albo wykonujemy coś w biegu. Dlatego dzisiaj tak wiele osób ma problemy ze skupieniem się i nauką. Z pomocą mogą przyjść medytacja i kontemplacja.

Sztuka medytacji

Szacuje się, że około 30% ludzkości to introwertycy, a około 20% to osoby wysoko wrażliwe. Oznacza to, że wiele ludzi na świecie czuje przemęczenie i przebodźcowanie już po kilku godzinach spędzonych w pracy, wśród ludzi, przy komputerze czy z telefonem w ręku. Ma to nie tylko negatywny wpływ na psychikę, ale też koncentrację. Jednym z bardziej znanych sposobów, który dobrze wpływa na umysł i równowagę psychiczną jest medytacja. Jest to czynność, która polega na oczyszczeniu umysłu z wszelkich myśli. Medytację można przeprowadzać samemu bądź w grupie z nauczycielem w całkowitej ciszy, na łonie natury bądź przy spokojnej muzyce. Będąc w stanie medytacji człowiek wycisza umysł i wprowadza się w inny stan świadomości. Praktyki medytacyjne znane były już wielu starożytnym kulturom, ale szczególnie istotne były w religiach Azji południowo-wschodniej. Hinduiści uważają, że medytacja pomaga zwiększyć siłę życiową, a buddyści wierzą, że pomaga w osiągnięciu oświecenia. Sztuka medytacji stosowana jest także dzisiaj w zachodniej cywilizacji przez psychoterapeutów, gdyż wiedzą, że tego typu ćwiczenia pomagają w wielu chorobach i problemach jak depresja czy bezsenność.

Kontemplacja

Kontemplacja to już trochę zapomniany przez współczesny świat rodzaj medytacji. Jest to czynność, która polega na pogrążaniu się w myślach podczas przyglądania się czemuś. Na pewno każdy z nas kiedyś kontemplował siedząc na balkonie czy ławce, albo podczas jazdy autobusem. Mogliśmy wówczas głęboko rozmyślać nad jakimś problemem i zadawać sobie wiele pytań. Kontemplacja jest znacznie prostsza od medytacji, a różni ją to, że oczy mamy zazwyczaj otwarte i obserwujemy to co jest przed nami. Najlepiej oczywiście robić to samotnie, w ciszy i na łonie natury, gdzie nie ma zbyt wielu silnych bodźców, które nas rozpraszają. Takie życie prowadziło wielu starożytnych filozofów. To właśnie podczas samotnej zadumy odpowiadali sobie na wiele pytań. Także dzisiaj kontemplacja jest nam bardzo potrzebna jeśli chcemy wpaść na dobre pomysły, rozwiązywać problemy i rozwinąć naszą kreatywność.

Każdy człowiek musi od czasu do czasu zwolnić, zatrzymać się i poświęcić trochę minut na nic nie robienie. Uprawianie medytacji lub kontemplacji sprawi, że poczujemy się znacznie lepiej. Uwolnimy się od stresu, wyciszymy się i uwolnimy od negatywnych myśli.

Powiązane treści