13 maja 2020

Domowe sposoby na trądzik – co na ten temat wiedzieć warto?

Niedoskonałości na skórze pojawiają się w różnym wieku, choć najczęściej kojarzone są z okresem dojrzewania i trądzikiem młodzieńczym. Można go leczyć zarówno farmakologiczne, jak domowymi sposobami. Warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry twarzy. Nie od dziś wiadomo, że trądzik obniża samoocenę, często jest największym kompleksem osoby zmagającej się z nim. Przyczyny jego wystąpienia mogą mieć podłoże naturalne np. w procesie dojrzewania, związane z zaburzeniami hormonalnymi, chorobami, czy nieprawidłową dietą.

Trądzik – jak sobie z nim radzić?

Zaskórniaki mogą dotyczyć osób w okresie dojrzewania, jak i ludzi starszych. Ważne jest, by zacząć z nimi walkę już przy pierwszych objawach, rozpocząć odpowiednią kurację. Przy delikatnych zmianach trądzikowych na twarzy, dekolcie, ramionach oraz szyi można skupić się jedynie na prawidłowej pielęgnacji skóry. Nadprodukcja sebum prowadzi do przetłuszczania skóry, którego następstwem jest powstanie wyprysków. Bakterie żyjące na skórze i inne niesprzyjające czynniki powodują powstawanie krost i zaczerwienień na cerze.

Domowe sposoby nie są w stanie rozwiązać problemu wyprysków w kilka godzin, ale bardzo często minimalizują go. Oprócz tego zmniejszają możliwość powstania blizn przy nieprawidłowej kuracji oraz przebarwień. Jeżeli chodzi o trądzik przewlekły – należy go skonsultować z lekarzem dermatologiem i wprowadzić skuteczne leczenie.  Domowe sposoby na trądzik mogą je wspomóc. Specjaliści zalecają stosowanie toników, maści i specjalnych preparatów robionych na zlecenie w aptece. Często stosuje się także antybiotyki lub korzysta z terapii hormonalnej.

Domowe sposoby na trądzik

Najskuteczniejsze domowe sposoby na trądzik to różnego rodzaju maseczki m.in.:

  1. Maseczka z cynamonu i miodu działa antybakteryjne. Do jej przygotowania potrzeba miodu i cynamonu, który trzeba wymieszać. Konsystencja musi być gęsta. Maseczkę należy nakładać miejscowo na zaskórniaki, w żadnym wypadku na całą cerę. Pozostawić na noc do wchłonięcia. Rano zaskórniaki będą mniejsze. Zabieg należy powtarzać wielokrotnie, aż pryszcze znikną.
  2. Maseczka z kwasem acetylosalicylowym (zwanym potocznie aspiryną) ma działanie antytrądzikowe – antybakteryjnie, przeciwzapalnie, złuszcza martwy naskórek. Aby przygotować maseczkę z aspiryny należy 3 tabletki zalać niewielką ilością wody destylowanej. Pigułki rozgnieść, tak by powstała papka. Dodać łyżkę jogurtu naturalnego i dokładnie wszystko wymieszać. Na oczyszczoną skórę nałożyć maseczkę. Po ok. 15 minutach zmyć ją letnią wodą. Regularnie nakładanie zapewnia długotrwały efekt, jednak korzystać z niej mogą osoby, które nie mają alergii na kwas acetylosalicylowy.
  3. Maseczka z sody oczyszczonej działa oczyszczająco i ściągająco. Soda oczyszczona przyspiesza również gojenie ran po większych wypryskach. Szczyptę sody należy wymieszać z niewielką ilością wody. Powstałą pastę nakładać na pryszcze punktowo. Soda oczyszczona wykazuje silne działanie, dlatego nie można stosować jej wiele razy.
  4. Maseczka z kurkumy ma działanie antygrzybicze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Ponadto kurkuma niweluje przebarwienia skórne. Aby zrobić maseczkę należy wymieszać razem 1 łyżkę kurkumy, 2 łyżki mleka i 1 łyżkę miodu. Gęsta pastę nałożyć na twarz uważając, ponieważ maseczka barwi. Ten zabieg zaleca się wykonywać przed snem. Maseczkę trzymać na twarzy 20 minut, następnie przemyć wacikiem, który jest nasączony jogurtem naturalnym lub wodą.

Powyższe domowe sposoby na trądzik przyniosą efekt tylko wtedy, gdy zastosowana będzie odpowiednia dieta – zbilansowana, bogata w witaminy i mineralne składniki odżywcze, które przyspieszą regenerację skóry. Należy również unikać soli, ostrych przypraw, słodyczy i przetworzonej żywności. Ograniczyć picie kawy, herbaty, słodkich napojów oraz jedzenia m.in. chipsów. Odpowiednie nawodnienie poprawia wygląd skóry trądzikowej. Zalecane są także owoce i warzywa, które są bogactwem witaminy A, cynku i miedzi.

Powiązane treści