Wokół używania tamponów narosło w internecie bardzo wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Są one jednak często przyczyną rozterek wśród młodych kobiet, które dopiero zaczęły miesiączkować i nierzadko wierzą wszystkiemu, co usłyszą od koleżanek, bez sięgania do fachowych źródeł. O jakich mitach i przekłamaniach tutaj mowa?
5 najpopularniejszych mitów o tamponach
1.”Tampon może w całości „wpaść” do pochwy i się zgubić”. Nie może. Możliwe jest przesunięcie się sznureczka tak, że go nie widać, ale nie zgubienie się wewnątrz pochwy całego tamponu.
2.”Tampon może przebić błonę dziewiczą, dlatego nie powinny go używać dziewice”. To nieprawda. Tampon jest na tyle wąski, że mieści się w niewielkiej dziurce znajdującej się w błonie dziewiczej i przechodząc przez nią, nie uszkadza samej błony. Swobodnie mogą go używać osoby, które nie mają jeszcze za sobą pierwszego stosunku płciowego.
3.”Tampon to korek – nie wchłania krwi tylko ją zatrzymuje, a krew zamiast wypłynąć gnije dalej w środku”. Nie jest to prawda, tampony wchłaniają krew, dlatego po ich wyjęciu widać wyraźnie jak od niej pęcznieją.
4.”Kawałek tamponu nie może się od niego oderwać ani utknąć w pochwie”. To również mit. Może się zdarzać taka sytuacja, należy wtedy założyć podpasek i poczekać aż oderwana cząstka tamponu sama wypłynie.
5.”Wstrząs toksyczny TSS nie istnieje. Nie można dostać wstrząsu od używania tamponów”. Można, to bardzo rzadkie przypadki, ale wstrząsy toksyczne się zdarzają.
Co lepsze: tampon czy podpaska?
Trudno jednoznacznie określić czy lepsze jest używanie tamponów czy podpasek. Zależy to w zasadzie od indywidualnych preferencji, aczkolwiek ginekolodzy zwracają uwagę, że dużo lepiej jest nie stosować tamponów przez cały czas miesiączkowania. Żeby organizm mógł pracować prawidłowo nie powinien być 24 godziny na dobę, przez kilka dni pod rząd obciążony tkwiącym w nim ciałem obcym. Ginekolodzy wskazują, że dużo lepiej jest używać tamponów w ciągu dnia, a nocą postawić na podpaski. Dzięki temu ciało będzie odpoczywać, a po przebudzeniu znów będzie można założyć dużo wygodniejszy tampon.