31 maja 2020

4 mity dotyczące antykoncepcji hormonalnej – wyjaśniamy

Od wynalezienia dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej minęło już 50 lat, metoda stała się niezwykle popularna, ale… nadal wzbudza spore kontrowersje. Wszystko przez to, że wokół niej narosło bardzo wiele mitów. Wyjaśniamy cztery najbardziej popularne.

Antykoncepcja hormonalna zmniejsza płodność

Nie ma żadnych dowodów na to, że antykoncepcja hormonalna zmniejsza płodność i że po jej odstawieniu nie można zajść w ciążę. Tak naprawdę w niektórych sytuacjach pobranie pigułek przez kilka miesięcy może wręcz pomóc, ponieważ przy problemach hormonalnych mogą unormować miesiączkę i przywrócić owulację. Mit ten wziął się jednak stąd, że u części kobiet w czasie pierwszych 3 miesiącach po odstawieniu pojawiają się problemy z regularnością miesiączek, co jednak nie powinno niepokoić.

Podobny wpis:  Zadbaj o swoje piersi - 5 sposobów na piękny biust

Ile trzeba poczekać z ciążą po odstawieniu pigułek?

Kolejny mit mówi o tym, że po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej należy trochę odczekać przed zajściem w ciążę, co jest oczywiście nieprawdą. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby już w pierwszym cyklu starać się o dziecko. Wcześniejsze przyjmowanie pigułek nie ma wpływu także na rozwój płodu i wbrew obiegowym opiniom, nie powoduje wad wrodzonych.

Pigułki antykoncepcyjne powodują tycie

To także bardzo szeroko rozprowadzony mit. Samo przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych nie powoduje tycia – wykazują to naprawdę rozbudowane badania. Może jednak zdarzyć się, że źle dobrane środki hormonalne zwiększają nieco apetyt. Okazuje się także, że ich stosowanie może zwiększać ilość wody międzykomórkowej w organizmie, co oczywiście wpływa na cyferkę wyświetlaną na wadze. Jeśli tylko będziesz regulować ilość jedzenia i pić dużo wody, waga nie wzrośnie, a jeśli tak – szybko spadnie z powrotem.

Podobny wpis:  Pielęgnacja skóry trądzikowej - poznajcie przydatne rady

Antykoncepcja hormonalna obniża libido

Obniżona ochota na seks może zdarzać się przy braniu antykoncepcji hormonalnej. Nie jest to jednak tak powszechne, jakby się mogło wydawać, na dodatek najczęściej zmiana środka na taki o mniejszej ilości hormonów szybko pomaga. Wiele wskazuje raczej na to, że przyjmowanie pigułek zwiększa ochotę na igraszki – wyeliminowanie strachu przed ciążą sprawia, że łatwiej jest się rozluźnić.

Antykoncepcja hormonalna nie jest w stu procentach bezpieczna i pewna – to jasne. Jednakże nie jest też taka straszna, jak ją malują i nadal pozostaje najlepszym sposobem zabezpieczania przed ciążą. Pojawienie się niepożądanych skutków nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z przyjmowania pigułek. Wystarczy poszukać innego środka.

Podobny wpis:  Praca biurowa i sport - jakie dyscypliny wybrać i co ćwiczyć?

Powiązane treści