10 maja 2020

Seks bez penetracji – wszystko co musisz wiedzieć o pettingu

Sfera seksualna jest jednym z nieodłącznych elementów życia człowieka. Funkcjonuje ona zarówno w obszarze psychicznym, jak i fizycznym. W obrębie tego drugiego można wyróżnić wiele czynności seksualnych – jedną z nich jest petting. Pozwala on na bezpieczne i komfortowe obcowanie ze sobą dwóch osób bez konieczności angażowania się w stosunek płciowy. W niektórych przypadkach może również okazać się dla niego odpowiednią alternatywą.

Petting – co to jest?

Pojęcie pettingu jest bardzo szerokie, ponieważ określa wszelkie czynności o charakterze seksualnym, podczas których nie występuje penetracja przy pomocy członka. W związku z tym klasyczny stosunek seksualny jest przeciwieństwem pettingu – co jednak w przypadku jego pozostałych form, czyli seksu oralnego i analnego?

Zasadnicza definicja określa petting jako wszelkie czynności seksualne, które mają stanowić alternatywę dla pełnego współżycia – czyli penetracji pochwy za pomocą członka. W związku z tym niekiedy seks oralny (częściej) i analny (rzadziej) zaliczane są jako petting.

Z drugiej strony jednak, szczegółowa definicja pettingu obejmuje przede wszystkim zaawansowane wzajemne pieszczoty, które mają na celu doprowadzić drugą stronę do osiągnięcia satysfakcji seksualnej, czyli orgazmu. Dużo częściej pettingiem określa się takie czynności jak na przykład wzajemna masturbacja, pieszczoty całego ciała przy pomocy ust, masaż stref erogennych czy wzajemne ocieranie miejscami intymnymi.

W wielu przypadkach petting jest zupełnie naturalnym etapem przejściowym pomiędzy masturbacją, a początkiem pełnego życia płciowego. Jest to dużo bardziej komfortowe rozwiązanie, ze względu na możliwość stopniowego odkrywania własnej seksualności.

petting

Jakie są popularne rodzaje pettingu?

Petting możesz wykonywać na wiele sposobów – w zależności od preferencji Twoich i partnera. Najpopularniejszą formą pieszczot bez penetracji są te przy użyciu dłoni – między innymi wzajemna masturbacja. Jednak petting stwarza o wiele więcej możliwości. Popularnymi formami pettingu są również:

 • Stosunek udowy, w którym członek partnera znajduje się między Twoimi udami, a on wykonuje ruchy frykcyjne
 • Stosunek piersiowy, nazywany także seksem hiszpańskim. Partner umieszcza penisa pomiędzy Twoimi piersiami, a Ty musisz je lekko zacisnąć przy pomocy dłoni. Wbrew pozorom, dużo ważniejsze niż rozmiar piersi okazuje się odpowiednie nawilżenie. Wiele osób stosuje również seks hiszpański jako urozmaicenie dla codziennego życia seksualnego.
 • Footjob – czyli pieszczenie członka partnera przy pomocy stóp. Początkowo może się to wydawać dość trudne, jednak z każdym kolejnym razem będziesz nabierać wprawy. Możesz dzięki temu doprowadzić swojego partnera do bardzo intensywnego orgazmu.

Jako petting można zaliczyć również różnego rodzaju pieszczoty obejmujące pozostałe strefy erogenne w ciele – nie tylko miejsca intymne. Zazwyczaj jest to forma gry wstępnej do pełnego stosunku. Jeśli jednak sądzisz, że chcesz najpierw poznać swoje ciało – petting będzie ku temu doskonałą okazją. Twoje ciało posiada wiele czułych punktów – między innymi szyję, piersi, sutki, pachwiny. Podczas pieszczot możesz prowadzić partnera głosem lub dłońmi – sprawdzając tym samym, które punkty Twojego ciała są najbardziej wrażliwe.

Petting jako alternatywa dla stosunku

Petting w znacznym stopniu różni się od klasycznego współżycia, opierającego się na penetracji pochwy. W tym pierwszym główną rolę odgrywa czas. Stopniowo zwiększając podniecenie swoje i partnera możecie odpowiednio się nastroić. Zacznijcie od delikatnych pieszczot przez ubrania przy pomocy swoich ciał i dłoni. Potem możecie przejść do użycia ust języków i stymulować coraz wrażliwsze miejsca na ciele.

Stopniowa eskalacja w pettingu jest kluczowa. Jeśli nie przejdziecie zbyt szybko do najbardziej intensywnych pieszczot, wasze podniecenie będzie stopniowo rosnąć. Dzięki temu w momencie kulminacyjnym zarówno Ty jak i Twój partner będziecie w stanie osiągnąć pełną satysfakcję seksualną. Bardzo często zdarza się, iż orgazm wywołany pettingiem jest znacznie intensywniejszy od tego wywołanego penetracją.

Podobny wpis:  Zapalenie mieszka włosowego - rozpoznanie i sposoby leczenia

petting w ubraniu

Petting – jak zacząć?

Jeśli jeszcze nigdy w życiu nie miałaś kontaktów seksualnych z drugą osobą – pamiętaj, że najważniejszy jest spokój. Nie musisz od razu przechodzić z partnerem do pieszczenia stref intymnych. Dużo lepszym pomysłem będzie zainicjować pieszczoty przy pomocy pocałunków, a także dłońmi przez ubranie. Daj sobie czas – dopiero w chwili, gdy poczujesz, że masz ochotę na nieco intensywniejszą stymulację, możecie posunąć się o krok dalej. Najważniejsze, abyś czuła się komfortowo, a żadne zachowanie czy czynność nie były wymuszone. Po pewnym czasie z pewnością odnajdziesz wspólny język z partnerem – a kiedy to się stanie, będziecie doskonale wiedzieli w jaki sposób sprawić sobie wzajemnie rozkosz. W kwestii życia seksualnego jest to jeden z najważniejszych elementów – choć wiele osób zdaje się go pomijać. Komunikuj się z partnerem i dziel wrażeniami, aby z każdym kolejnym razem Twoja satysfakcja z pieszczot rosła.

Pierwszy petting – o czym powinnaś pamiętać?

Mogłaś wielokrotnie słyszeć, że pieszczenie się nawzajem z partnerem jest czymś intuicyjnym i każdy od samego początku doskonale wie co robić. Takie myślenie jest jednak bardzo krzywdzące. Pamiętaj o jednym – nie ma takiej rzeczy, którą umie się od urodzenia. Wszystkiego natomiast da się nauczyć. Dotyczy to również pettingu.

Najważniejszym elementem wzajemnych pieszczot jest komunikacja. Zadbaj o to, aby między Tobą, a Twoim partnerem następowała jak największa otwartość. Oboje musicie czuć się komfortowo. Dzielcie się wrażeniami odnośnie do tego, co Wam się podoba – możecie komentować nawet w trakcie pieszczot. Dzięki temu dowiecie się, które obszary swoich ciał pieścić i w jaki sposób.

Nie musisz również od razu porywać się na najwyższy stopień zaawansowania pettingu – jak seks hiszpański czy footjob. Choć potrafią one dostarczyć wielu bardzo interesujących wrażeń, należy się ich nauczyć stopniowo. Przykładowo – w przypadku stosunku piersiowego lub udowego bardzo ważnym elementem zabawy jest lubrykacja. Bez niej – Twój partner mógłby nabawić się bardzo bolesnych otarć członka, co prawdopodobnie by go zniechęciło do tego rodzaju pieszczot.

Wszystkich czynności podejmujcie się za obopólną zgodą – pytajcie się wzajemnie o opinię. Przede wszystkim jednak – pamiętajcie, że jesteście w trakcie nauki. Pierwszy petting nie musi być idealny – możecie mieć natomiast pewność, że każdy kolejny będzie lepszy. 

Czy petting w ubraniu również pozwala osiągnąć satysfakcję?

Wzajemne pieszczoty przez ubranie przy pomocy własnych ciał, dłoni czy nóg również kwalifikują się jako petting. Zazwyczaj stosowane są jako pierwszy etap gry wstępnej. Wrażliwość ciała jest w tym wypadku mocno ograniczona, ponieważ strefy erogenne okryte są ubraniami. Dużą rolę przy pettingu w ubraniu może odegrać aspekt wyobraźni. Przy odpowiedniej wprawie w stymulacji partnera przez ubranie możesz doprowadzić go do pełnej satysfakcji seksualnej – podobnie jak on ciebie. Uzależnione to jest od odpowiedniej komunikacji i wypracowanych umiejętności.

Petting – dla kogo?

Dla wielu osób petting stanowi swego rodzaju fazę przejściową pomiędzy masturbacją, a początkiem życia seksualnego. W przeciwieństwie do masturbacji, czynność odbywa się z udziałem drugiej osoby – nie dochodzi jednak do penetracji. Petting jest dobrym rozwiązaniem dla nastolatków w okresie dojrzewania, ponieważ pozwala im on na poznanie swojego ciała i pełne odkrycie własnej seksualności.

Podobny wpis:  Kobieta w dresie może być elegancka. Sprawdź jak to możliwe!

Może on się również okazać odpowiednią formą zaspokojenia w przypadku osób, dla których akt utraty dziewictwa (znacznie częściej dotyczy to kobiet) ma doniosłe znaczenie. Petting jako forma przygotowania przed inicjacją seksualną zalecany jest przez wielu seksuologów, ponieważ pozwala na świadome i stopniowe przejście przez okres poznawczy seksualności.

Kolejną zaletą pettingu jest niskie lub zerowe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jeśli więc obawiasz się przedwczesnego macierzyństwa i z tego powodu unikasz seksu z penetracją – petting jest rozwiązaniem, które pozwoli Ci rozładować napięcie seksualne i zaspokoić ciekawość bez zbędnego ryzyka.

Uprawianie pettingu, a ciąża

Zasadniczo petting nie może być przyczyną ciąży – przynajmniej nie bezpośrednio. Bowiem męska ejakulacja następuje poza obrębem pochwy, przez co do macicy nie dostają się plemniki. Podczas uniesienia istnieje jednak pewne ryzyko przeniesienia nasienia na palcach lub na cielę do pochwy. To z kolei już stwarza ryzyko zajścia w ciążę, ponieważ do zapłodnienia wystarczy obecność jednego plemnika. Szansa na to jest bardzo niska – teoretycznie jednak taka sytuacja okazuje się jak najbardziej realna.

Z tego względu pettingu nie można uznać jako aktywność seksualną całkowicie zabezpieczającą przed niechcianą ciążą. Jeśli jednak zarówno Ty jak i Twój partner zachowacie odpowiednie środki ostrożności, to znaczy:

 • Będziecie unikać bezpośredniego kontaktu pomiędzy członkiem, a pochwą,
 • Zachowacie czujność, aby preejakulat lub nasienie nie zostało przeniesione w okolice pochwy przy pomocy dłoni, ust lub ciała,
 • Dopilnujecie, aby wytrysk nastąpił w bezpiecznej odległości od pochwy,

Możecie mieć pewność, iż do zapłodnienia nie dojdzie, ponieważ wyeliminujecie czynniki ryzyka.

Jak zapobiec ciąży przy pettingu?

Ryzyko zajścia w ciążę podczas pettingu jest zdecydowanie niższe, niż w przypadku stosunku z penetracją – nawet przy stosowaniu antykoncepcji. Bezpośrednie zapłodnienie przy pieszczotach nie jest co prawda możliwe – istnieje jednak pewne prawdopodobieństwo przypadkowego wprowadzenia nasienia do pochwy na przykład przy pomocy palców.

Jeśli więc chcesz uniknąć niechcianej ciąży warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa z tym związane. Staraj się nie doprowadzić do tego, aby penis Twojego partnera podczas pieszczot znajdował się blisko pochwy. Nie dotyczy to tylko momentu szczytowego, ale również całego jego przebiegu – ze względu na preejakulat, w którym także znajdują się plemniki.

Preejakulat jest wydzieliną, którą wytwarza męski członek w stanie podniecenia. Męskie ciało próbuje w ten sposób zapewnić odpowiednie nawilżenie podczas stosunku. Rola preejakulatu jest zatem bardzo podobna do wydzieliny w pochwie, z tą różnicą, że może on spowodować zapłodnienie.

Podczas pieszczot pamiętaj o tym, aby przez przypadek nie przenieść nasienia po wytrysku lub preejakulatu w trakcie zabawy w okolice warg sromowych. Nawet nieumyślnie Ty lub Twój partner możecie wprowadzić którąć z tych wydzielin do pochwy, co stwarza pewne ryzyko zapłodnienia. Nawet jeśli ów ryzyko jest stosunkowo niewielkie – nadal istnieje.

Petting w ciąży i po porodzie

Faktem jest, że po porodzie przez określony czas należy zachować wstrzemięźliwość pod względem współżycia. Jeśli zaś chodzi o stosunki seksualne w trakcie ciąży – jest to rozpatrywane bardzo indywidualnie. Na ogół nie ma żadnych przeciwwskazań do podjęcia aktywności seksualnej w czasie ciąży, chcąc jednak uzyskać jednoznaczną i rzetelną opinię, należy zwrócić się do ginekologa.

Inaczej te kwestie wyglądają, jeśli chodzi o petting. Pieszczoty tego rodzaju nie muszą bowiem obejmować miejsc intymnych kobiety – czyli dróg rodnych. Oznacza to, że zarówno podczas ciąży, jak i po połogu, może on z powodzeniem zastąpić stosunki seksualne. Partner może pomóc Ci osiągnąć satysfakcję seksualną nie tylko poprzez stymulację wnętrza pochwy czy łechtaczki. Orgazm jest możliwy na przykład poprzez stymulację sutków czy innych miejsc erogennych na Twoim ciele.

Podobny wpis:  Strefy erogenne u mężczyzn – jakie są?

Petting doskonale nadaje się jako alternatywa dla współżycia w sytuacjach, gdy to jeszcze nie jest możliwe po porodzie. Istnieje ku temu kilka powodów. Jednym z nich jest fakt, iż petting z reguły ma stosunkowo niskie tempo pod względem eskalacji pieszczot. W związku z tym łatwiej jest zauważyć różne nieprawidłowości – ból lub dyskomfort – które wskazują konieczność przerwania zabawy. Obserwując swoje ciało podczas pieszczot jesteś w stanie stwierdzić, czy stymulacja danego obszaru ciała jest możliwa.

W przypadku klasycznego współżycia taka możliwość często nie występuje, ponieważ przebiega ono dość szybko. Tobie i partnerowi udziela się podniecenie, przez co łatwo jest nie zauważyć lub zignorować różne niepokojące symptomy.

petting w ciąży

Co mówi Kościół Katolicki o pettingu?

Z perspektywy tradycji nauczanie Kościoła określa czynności seksualne, które rozmijają się z naturalną rolą człowieka (macierzyńską lub ojcowską) jako grzech – oznaczałoby to, iż petting z definicji takowym jest. Kwestia ta okazuje się jednak bardziej złożona. W Kościele Katolickim bowiem kluczową rolę w pojęciu seksualności odgrywa również sfera uczuciowa.

Istnieje wiele źródeł opisujących i prostujących poszczególne zjawiska oraz zachowania. Zawierają one również uzasadnienie poszczególnych twierdzeń, które kwalifikują – lub nie – poszczególne czynności jako grzech. Chcąc zgłębić tę wiedzę u źródła, warto rozpocząć od lektury następujących pism:

 • Konstytucja Gaudium et spes, nn. 50-52 II soboru watykańskiego
 • Encyklika Casti connubii papieża Piusa XI
 • List apostolski Mulieris Dignitatem – o godności i powołaniu kobiety (Jan Paweł II, 15.08.1988 r.)
 • Adhortacja Familiaris Consortio papieża Jana Pawła II (1981)
 • List do rodzin Jana Pawła II (2.02.1994)
 • Ludzka płciowość: prawda i znaczenie. Wskazania do wychowania w rodzinie. (Papieska Rada ds. Rodziny. 8.12.1995)
 • Instrukcja Dignitas personae – dotycząca niektórych problemów bioetycznych (Kongregacja Nauki Wiary, 12 grudnia 2008)

Czy petting to grzech?

W roku 1975, celem sprostowania wielu kwestii dotyczących ludzkiej płciowości, Stolica Apostolska zdecydowała się na wydanie dokumentu Persona Humana (1975). Dokument ten miał stanowić swoiste przypomnienie podstawowych zasad moralnych nauczanych przez kościół. Określił on jednoznacznie, iż czynności takie jak masturbacja, petting lub stosunek obezpłodniony antykoncepcją są uznane jako podstawy egocentryczne. Wedle dokumentu watykańskiego są to czynności niechętne dzieciom oraz przeciwne życiu. W związku z tym można wnioskować, iż w perspektywie kościelnej etyki są one niezgodne z określoną naturą sfery seksualnej człowieka, której głównym obszarem powinna być miłość.

W Polsce etyka seksualna wciąż funkcjonuje w oparciu o podstawowe wartości, mające swoje podparcie w tradycji i częściowo także w Piśmie Świętym. Niezmiennie jednak od wielu lat w środowisku religijnym na całym świecie są toczone debaty na ten temat.

Jak spowiadać się z pieszczot?

Czując potrzebę ukorzenia się przed Bogiem w obliczu grzechu, można udać się do spowiedzi. Nie musisz się jednak bać – kapłan nie musi poznać szczegółów całego aktu. Wystarczy jedynie jasne określenie jego charakteru. Szczególnie w przypadku osób młodych, w perspektywie religijnej, petting traktowany jest stosunkowo łagodnie. Nie można jednak zapomnieć o tym, iż oficjalne wedle doktryny Kościoła Katolickiego seks bez penetracji jest grzechem, ponieważ nadaje aktowi miłości między dwojgiem ludzi egocentrycznego znaczenie i uniemożliwia zrealizowanie jego naturalnego przeznaczenia – wyrazu miłości oraz prokreacyjnego.

Powiązane treści