30 lipca 2021

Łupież suchy, czyli najpowszechniejszy rodzaj łupieżu

Nawet odpowiednio dbając o higienę, może się zdarzyć, że nabawimy się łupieżu – uporczywego schorzenia, które może wpłynąć na naszą samoocenę i wywołać obecność różnych dolegliwości. Warto wiedzieć, że z łupieżem zmagają się osoby na całym świecie, niezależnie od wieku i płci, jednak zredukowanie jego objawów jest jak najbardziej możliwe. Skąd wiedzieć, że dokucza nam łupież? Co zrobić, jeśli go u siebie zauważymy?

Łupież suchy – objawy i przyczyny powstawania

Łupież suchy jest bezpośrednim wynikiem nadaktywności grzybów z rodzaju drożdżaków, Malassezia globosa. Mimo że są one stałym elementem naszego mikrobiomu skóry, to jednak na skutek różnych czynników mogą przesadnie się namnażać. Dzieje się tak, kiedy przykładowo nasze gruczoły łojowe wytwarzają nadmierne ilości sebum, którego skład na dodatek uległ zmianie. Wówczas drożdżaki zaczynają żerować na naszej skórze, co znacząco przyspiesza proces rogowacenia skóry.

Powoduje to, że skóra głowy zaczyna się łuszczyć. Najbardziej charakterystycznym objawem łupieżu suchego są niewielkie, białe płatki, które osadzają się na naszych włosach oraz ubraniach. Są to właśnie fragmenty łuszczącego się naskórka. Oprócz tego czasami może pojawiać się uciążliwe swędzenie, ponieważ skóra na głowie jest przesuszona, a przez to podatniejsza na podrażnienia. Przekłada się to również na wygląd naszej fryzury, jako że włosy tracą dawny blask i miękkość.

Na namnażanie się drożdżaków mają wpływ następujące czynniki:

  • częste przegrzewanie skóry głowy, głównie poprzez wykorzystywanie do stylizacji urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę, takich jak lokówka czy prostownica;
  • dieta uboga w niezbędne witaminy;
  • nieodpowiednia pielęgnacja, np. z wykorzystaniem zbyt silnie oczyszczających szamponów;
  • kontakt z alergenami;
  • częste przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach.

Czym łupież tłusty różni się od suchego?

Łupież suchy jest stosunkowo łatwy do wyeliminowania, jednak należy pamiętać, by nie ignorować jego objawów. Jeśli nie zaczniemy leczyć tej choroby, szybko może się ona przekształcić w bardziej uciążliwą odmianę, jaką jest łupież tłusty. W przypadku łupieżu tłustego zauważalny jest przede wszystkim silny łojotok, który powoduje, że nasze włosy szybciej się przetłuszczają. Ponadto na powierzchni skóry głowy możemy zauważyć żółtawe, tłuste łuski, które ściśle do niej przylegają.

Łupież tłusty jest znacznie trudniejszy do wyleczenia, tym bardziej, że może doprowadzić nawet do nadmiernego wypadania włosów. O ile w przypadku łupieżu suchego nierzadko okazuje się, że wystarcza skuteczny szampon przeciwłupieżowy, o tyle postać tłusta może wymagać konsultacji z lekarzem i wdrożenia do pielęgnacji bardziej skoncentrowanych preparatów.

Pomocne będzie także z pewnością zabezpieczanie włosów i skóry głowy przed wysoką temperaturą. Jeśli istnieje taka możliwość, zrezygnujmy ze stylizacji na gorąco, a do tego pamiętajmy o używaniu kosmetyków z filtrami UV, jeśli planujemy przebywanie na słońcu. Kiedy natomiast objawy łupieżu zaczną ustępować, i tak warto od czasu do czasu sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy w celach profilaktycznych.

Artykuł promowany.

Powiązane treści