29 kwietnia 2020

Jak zapobiec wypadaniu włosów? Przyczyny wypadania włosów

Włosy od zawsze są atrybutem kobiecości. Powinny być gęste, długie i jedwabiste. Niestety nie każda kobieta jest posiadaczką takich włosów, a wiele z nich boryka się z okresowym bądź ciągłym ich wypadaniem.

Co może być przyczyną wypadania włosów?

Na wypadanie włosów u kobiet czy mężczyzn wpływ mają takie czynniki jak:

  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • uboga w odżywcze składniki dieta, a nawet
  • zły stan psychiczny (np. depresja).

Najpierw należy zdiagnozować, dlaczego włosy wypadają. Przyczyną może być nagły i gwałtowny stres, który ma wpływ nawet na pracę nadnerczy, a tym samym produkcję hormonów. Ludzkie ciało w trakcie stresu produkuje nadmiar  androgenów, które wpływają na pracę cebulek włosowych. Na zmiany hormonalne wpływa także nadczynność bądź niedoczynność tarczycy, menopauza czy poród. Na utratę włosów wpływ mogą mieć również leki:

  • przeciwtarczycowe,
  • przeciwzakrzepowe,
  • obniżające ciśnienie,
  • antydepresyjne,
  • środki antykoncepcyjne lub
  • te używane przy chorobach serca.
Podobny wpis:  Zabezpieczenie Biznesu: Dlaczego Monitoring jest Niezbędny w Każdej Firmie?

Na utratę włosów ogromny wpływ ma też zła dieta i związana z nią nagła utrata wagi bądź jej nadmiar. Jest związane z niedoborami takich składników jak białko, żelazo, biotyna, siarka czy kwas foliowy. Zła dieta może prowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu toksynami (jak arsen, rtęć czy tal), co także może być powodem wypadania włosów. Warto podkreślić, że dym tytoniowy niszczy włosy zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. Na utratę włosów ma wpływ nieodpowiednia pielęgnacja, czyli modelowanie pod wpływem wysokiej temperatury, tapirowanie, farbowanie, rozjaśnianie czy nawet ciasne upięcia. Na kondycję włosów wpływ ma również pogoda (latem-promienie UV czy kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie, zimą mróz i wiatr, jesienią-wahania wilgotności powietrza).

Podobny wpis:  Poznaj najgorętsze trendy mody jesiennej 2020

Jak zahamować wypadanie włosów?

Chęć posiadania silnych włosów wymaga działania od zewnątrz jak i od środka. Oznacza to, że należy przestrzegać odpowiedniej diety (bogatej w witaminy A, C i E oraz z grupy B), korzystać z odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów (wspierających odbudowę cebulek).

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Do zabiegów w zaciszu domowym zaleca się głównie wykonanie płukanki z pokrzywy (wypłukanie włosów w naparze z pokrzywy), nałożenie odżywki wykonanej z jajek i oleju rycynowego czy zastosowanie kuracji drożdżowej (picie naparu z drożdży przez około 3 miesiące).

Powiązane treści