4 września 2023

Oksytocyna – hormon przywiązania. Jak się objawia?

Choć oksytocyna to względnie popularny termin, to i tak wiele osób nie wie, czym dokładnie ona jest. W praktyce, jest to nic innego jak hormon miłości, który odgrywa bardzo dużą rolę w naszym organizmie. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego jest on tak ważny?

Oksytocyna – czym jest?

Oksytocyna co to? To pytanie zadaje sobie naprawdę duża część społeczeństwa. W praktyce, zrozumienie, czym jest oksytocyna, nie musi być niczym trudnym. Jest to bowiem rodzaj wyjątkowego hormonu, który oddziałuje na narządy w organizmie i odpowiada za kontrolowanie najważniejszych aspektów układu rozrodczego. Produkcja oksytocyny odbywa się w podwzgórzu, a w jej wydzielaniu istotną rolę odgrywa również część przysadki mózgowej. Wiele osób jest utwierdzonych w przekonaniu, że oksytocyna jest związana wyłącznie z porodem, aczkolwiek nie jest to prawda. Hormon ten odpowiada bowiem również za relacje społeczne, dlatego odgrywa bardzo istotną rolę w naszym życiu. Aby poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu, warto poczytać także, czym są feromony.

Podobny wpis:  Top 4 gadżety erotyczne idealne na rocznicę

Oksytocyna – co warto o niej wiedzieć?

Oksytocyna działanie to kwestia, która interesuje wiele osób. Przynosi ona wiele korzyści, co oznacza, że nie można jej bagatelizować. Popularny hormon przywiązania bierze udział zarówno w porodzie, jak i w okresie karmienia piersią. Na co dzień odpowiada on jednak za empatyczne podejście do życia oraz aktywność seksualną i budowanie miłosnych relacji z drugą osobą. To dzięki oksytocynie odczuwamy takie uczucia jak miłość czy zauroczenie. Co ciekawe, poziom oksytocyny wzrasta podczas uprawiania seksu bądź wykonywania innych czynności seksualnych. Za zwiększenie ilości tego hormonu w organizmie może odpowiadać nawet samo przytulanie z ukochaną osobą. Jedną z ważnych zalet oksytocyny jest również fakt, iż udowodniono jej pozytywny wpływ na leczenie depresji czy stanów lękowych. Oznacza to, że stosowanie tego hormonu może przynosić wiele korzyści. Jeśli chcesz uatrakcyjnić swoje życie seksualne i sprawić, że poziom oksytocyny będzie wzrastał w Twoim organizmie jeszcze mocniej, to warto postawić na szeroko pojęte gadżety erotyczne.

Podobny wpis:  Fantazje seksualne i rzeczywistość

Kiedy i jak stosować oksytocynę?

Oksytocyna tabletki cieszą się relatywnie dużą popularnością i mają wielu fanów. Szczególne znaczenie mają one w przypadku kobiet, które są w zaawansowanej ciąży. U pań w ciąży często spotykaną metodą jest wstrzyknięcie oksytocyny, która ma za zadanie poprawić skurcze w trakcie porodu. Dzięki oksytocynie możliwe jest także zniwelowanie niechcianych reperkusji po porodzie. Z jej pomocą krwawienie oraz potencjalne bóle powinny być znacznie mniejsze. Samo działanie oksytocyny opiera się na stymulacji skurczów macicy, co oznacza, że ma ona olbrzymie znaczenie dla wielu kobiet.

Oksytocyna hormon ma bardzo szerokie spektrum walorów i zastosowań. Oznacza to, że jest ona przydatna nie tylko dla pań szykujących się na urodzenie dziecka. Ważną cechą oksytocyny jest również to, iż jest ona neuromodulatorem, czyli substancją, która odpowiada za regulowanie ludzkiego układu nerwowego. W ostatnich latach udowodniono, że oksytocyna jest bardzo przydatna w walce z autyzmem, schizofrenią czy zaburzeniami osobowości. Hormon ten doskonale sprawdza się także podczas walki z bólami bądź stresem. Co istotne, oksytocyna skutki uboczne są rzadkością, dzięki czemu można ją stosować bez większych obaw.

Podobny wpis:  Jak korzystać ze świec do masażu?

Oksytocyna – hit czy kit?

Oksytocyna znana jest z tego, że wpływa na odczuwanie pozytywnych emocji względem drugiej osoby. Współpracuje ona z dopaminą, testosteronem oraz noradrenaliną, sprawiając, że odczuwamy miłość względem drugiego człowieka. Oksytocyna to hormon ściśle związany z pociągiem seksualnym, dlatego powstało o niej wiele barwnych opowieści. Co interesujące, zwiększanie poziomu oksytocyny może zachodzić nie tylko poprzez fizyczny kontakt z ukochaną osobą, ale także poprzez samo myślenie o niej. Stosowanie oksytocyny przynosi wiele korzyści z medycznego punktu widzenia, dlatego też jej zażywanie przez kobiety jest powszechnie rekomendowane. Aby wznieść swoje życie erotyczne na wyższy poziom, warto zastanowić się nad swoimi fantazjami seksualnymi.

Powiązane treści