Wielu osobom feromony kojarzą się z tajemniczymi substancjami, które wpływają na popęd seksualny i mogą pomóc przykuć uwagę płci przeciwnej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że za różnymi teoriami na temat feromonów stoją również badania naukowe, prowadzone na całym świecie. Co wiemy na pewno, a co pozostaje przypuszczeniem? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym przedstawiamy najbardziej popularne fakty i mity na temat feromonów i ich działania.
Czym są feromony?
Feromony to lotne substancje chemiczne, które niosą wiele informacji, odbieranych podświadomie. W świecie zwierząt pełnią bardzo ważną funkcję – pozwalają komunikować się, ostrzegać oraz wysyłać sygnały o dominacji. W przypadku ludzi sytuacja jest bardziej skomplikowana. Przypuszcza się, że odbieramy feromony za pomocą narządu lemieszowo-nosowego, który nie występuje u każdego. Przekazuje on feromony do mózgu, gdzie podlegają interpretacji, niejako bez naszego świadomego udziału. To dlatego czasem feromonom przypisuje się niemal magiczne działanie. Co prawda, sam mechanizm działania feromonów nie jest jeszcze do końca poznany, jednak można spodziewać się, że jest to kwestią czasu. Tymczasem można wypróbować działanie feromonów syntetycznych oferowanych przez sklepy internetowe, takie jak Kraina Rozpusty.
Feromony nie mają zapachu
Prawda. Feromony to substancje, które oddziałują na układ nerwowy i same w sobie nie mają zapachu. Błędne przekonanie na temat pachnących feromonów mogło wziąć się z prostego skojarzenia tych substancji z perfumami. Syntetyczne feromony można kupić w postaci mieszanki z kompozycjami zapachowymi lub osobno.
Każdy tak samo odbiera feromony
Fałsz. Zgodnie z aktualną wiedzą, nie wszyscy są w stanie feromony „wyczuć”, a ludzie, którzy feromony odbierają, interpretują je na różne sposoby. Co więcej, producenci feromonów syntetycznych proponują zarówno kompozycje dla kobiet, jak i feromony dla mężczyzn.
Feromony wpływają tylko na pożądanie seksualne
Fałsz. Feromony mają wpływ na pożądanie, sprawiając, że osoba, która je „nosi” jest postrzegana jako atrakcyjna, a sama jej obecność elektryzuje, jednak substancje te można wykorzystywać również w celu podkreślenia dominacji. Co więcej, wpływają pozytywnie na poczucie pewności siebie, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie.
Feromony należy aplikować bezpośrednio na skórę
Prawda. Producenci feromonów polecają nakładanie ich na skórę w miejsca, na które zazwyczaj aplikuje się perfumy, czyli np. zgięcia łokci, nadgarstki itp. Jest to najbardziej skuteczny sposób, ponieważ feromony zaczynają działać w kontakcie z ciepłem ciała.
Artykuł gościnny.