17 kwietnia 2023

Japońska dieta wodna – na czym polega i jakie daje efekty?

Japończycy słyną z długiego życia. Nie może zatem dziwić, że cały świat spogląda na ten kraj, próbując wypatrzeć receptę na długie i zdrowe życie. Z tego też powodu coraz większą popularnością, także w Polsce, cieszy się japońska dieta wodna, która stanowi pewnego rodzaju rytuał picia wody. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to typowa dieta odchudzająca. Japońska dieta wodna skupia się przede wszystkim na świadomym nawodnieniu. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie polega, jakie są jej zasady i jakie efekty przynosi.

Na czym polega japońska dieta wodna?

Jak wspomniano, japońska dieta wodna nie jest żadną odchudzającą dietą cud, lecz całą filozofią właściwego nawodnienia organizmu. Ogólnie rzecz ujmują, japońską dietę wodą określić można zbiorem rytuałów i zasad dotyczących pór picia wody, ilości wypijanych płynów, a także jakości spożywanych posiłków. Najważniejsze znaczenie ma tu jednak picie wody. Twórcy i zwolennicy japońskiej diety wodnej zaznaczają, że systematyczne picie wody bardzo korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, poprawia kondycję i samopoczucie. Poza tym pozytywnie wpływa na stan skóry i całą sylwetkę.

Jakie są zasady japońskiej diety wodnej?

Pierwsza zasada japońskiej diety wodnej zakłada, że o odpowiednie nawodnienie dbać trzeba już od samego rana. Dlatego zaraz po przebudzeniu na czczo wypić powinno się ok. 650 ml wody. Następnie odczekać należy 20 minut i dopiero po tym czasie można się napić kawy lub herbaty i zjeść śniadanie. Druga zasada określa to, w jaki sposób wodę spożywać powinno się w trakcie dnia. Istotne jest, aby woda spożywana była zawsze w określonych porach. Zgodnie z regułami omawianej diety, woda może być pita na 20-30 minut przed posiłkiem. Dzięki temu pojawia się uczucie sytości, a tym samym w trakcie samego posiłku je się mniej. Po samym posiłku po wodę sięgnąć należy po upływie 1,5-2 godzin. Co ważne, w trakcie samego posiłku nie można pić nie tylko samej wody, ale także i innych napojów. Wynika to z tego, że spożywanie napojów, także samej wody, podczas posiłku utrudnia trawienie. Napój rozrzedza bowiem enzymy w ślinie i enzymy soków żołądkowych, co negatywnie wpływa na proces trawienia. Trzecia zasada japońskiej diety wodnej dotyczy spożywania wody w godzinach wieczornych. Reguła jest tutaj bardzo prosta. Na 30 minut przed pójściem sprać, wypić powinno się szklankę ciepłej wody.

Podobny wpis:  Kilka składników i wyjątkowy smak - przepisy na proste desery w pucharkach

O czym jeszcze pamiętać stosując japońską dietę wodną?

Aby wiedzieć, jak stosować dietę wodę, poznać trzeba jeszcze kilka istotnych zasad. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że liczy się nie tylko to, kiedy się pije, ale również to, jak się pije. Jest w to szczególnie ważne w kontekście dieta japońska a picie wodyPodstawowa zasada dotyczy tego, aby każda szklanka wody pita była małymi łykami, bez żadnego, zbędnego pośpiechu. Co druga szklanka wody uzupełniona może być szczyptą nierafinowanej soli kamiennej, która pomaga uzupełnić poziom elektrolitów. Mogłoby się do tej pory wydawać, że japońska dieta wodna to dieta bez jedzenia. Nic bardziej mylnego. Obejmuje ona zdrowy i dostosowany do indywidualnych potrzeb jadłospis. Ten składać powinien się głównie ze świeżych i jak najmniej przetworzonych produktów. Pamiętać także trzeba także o tym, że każde danie powinni być odpowiednio zbilansowane. Mowa tu nie tylko o kaloryczności posiłku, ale również o niezbędnych składnikach odżywczych.

Podobny wpis:  Jak zrobić idealny blok czekoladowy? Sprawdzony przepis

Dieta wodna – jadłospis. Co jeść?

Jak wspomniano, samo picie wody to nie wszystko. Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, konieczne jest dostarczeniu mu odpowiednich składników odżywczych. Co zatem powinno się jeść na japońskiej diecie wodnej? Przede wszystkim wymienić trzeba tu świeże owoce i warzywa, chude mięso, ryby, jajka, przetwory mleczne, a także produkty zbożowe. Wśród nich najlepiej jest sięgać po pieczywo i pełnoziarniste kasze. Wszystkie wymienione produkty pozwalają na stworzenie zdrowego i zbilansowanego menu na każdy dzień. A czego na japońskiej diecie wodnej trzeba unikać? Zrezygnować trzeba na pewno z żywności wysoko przetworzonej, ze słodyczy (w tym ze słodzonych napojów), słonych przekąsek, tłustych mięs i wędlin oraz z tłustego nabiału.

Podobny wpis:  Jakie witaminy przyjmować w ciąży?

Japońska dieta wody – efekty. Co można osiągnąć?

Efekty regularnego picia wodny można zauważyć już po krótkim czasie i widać je gołym okiem. Na co jeszcze, oprócz zrzucenia zbędnych kilogramów, można liczyć, stosując japońską dietę wodną? Na pewno na poprawę pracy przewodu pokarmowego. Woda przyspiesza bowiem metabolizm, a tym samym trawienie przebiega bez przeszkód. Dieta oczyszcza także organizm z toksyn. Poza tym liczyć można na poprawę krążenia krwi, dotlenienie organizmu, poprawę koncentracji i na lepszą kondycję. Wszystko to sprawia, że opinie o japońskiej diecie wodnej są tak pozytywne.

Powiązane treści