Nie jest tajemnicą, że noc spędzona na intensywnym piciu może prowadzić do nieprzyjemnego kaca następnego dnia. Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć przed i po hucznej imprezie, aby zminimalizować lub nawet uniknąć tych okropnych efektów poranka. W tym artykule przedstawimy pięć sprawdzonych i popartych naukowo sposobów na kaca, dzięki którym cierpienia będą trochę mniej dotkliwe. Jakie są sprawdzone sposoby na kaca?
Jak długo trwa kac?
Kac może trwać od kilku godzin do kilku dni, w zależności od osoby i ilości spożytego alkoholu. Dokładniej, ile trwa kac? Ogólnie rzecz biorąc, osoba, która wypiła za dużo, odczuwa objawy od 8 do 48 godzin po zakończeniu picia. Objawy kaca obejmują:
- nudności lub wymioty;
- ból głowy;
- zawroty głowy;
- światłowstręt;
- zmęczenie lub osłabienie;
- drażliwość lub wahania nastroju;
- bóle mięśni i stawów;
- silne odwodnienie;
- pocenie się;
- utrata apetytu;
- brak koncentracji;
- trudności ze snem.
Jaki jest najgorszy napój alkoholowy w kontekście kaca?
Najgorszym napojem alkoholowym powodującym kaca jest każdy, który zawiera duże ilości kongenerów, oprócz samego etanolu. Kongenery to produkty uboczne powstające podczas procesu fermentacji i starzenia, które mogą zawierać takie związki jak metanol, aceton, garbniki i olejki eteryczne. Ciemniejsze trunki, takie jak brandy czy whisky, zawierają zwykle większe ilości tych związków chemicznych. Po czym jest najmniejszy kac? Czystsze, jaśniejsze trunki, takie jak wódka czy gin, zapewnią największy spokój, jeśli można tak powiedzieć.
Co to jest kac moralny?
Kac moralny jest to rodzaj psychicznego wyczerpania spowodowanego wypiciem zbyt dużej ilości etanolu. Jest on związany nie tylko z naszą psychiką, ale też tym, co odczuwa nasze ciało. Sprawę może pogorszyć to, co zrobiliśmy w trakcie upojnej nocy. Dlatego lepiej nie szaleć zbyt intensywnie.
1. Najskuteczniejsze lekarstwo na kaca niestety nie działa najszybciej
Odpowiadając krótko na pytanie, co jest dobre na kaca, odpowiedź to – czas. Niestety nie działa najszybciej i warto wtedy wspomagać się innymi rzeczami, takimi jak woda. Po wypiciu w Twoim organizmie znajdzie się zbyt duża dawka alkoholu, a więc musisz poczekać aby zregenerować się i odzyskać siły. Należy się wyspać (jeśli to możliwe), pić dużo wody w ciągu dnia, jeść pożywne jedzenie, jeśli to możliwe.
Warto unikać dalszego picia alkoholu do czasu pełnego wyzdrowienia. Niektórzy uważają, że energetyzujące śniadanie z węglowodanami złożonymi pomaga zmniejszyć zmęczenie związane z kacem. Inni polecają wodę kokosową, ponieważ zawarte w niej elektrolity pomagają uzupełnić składniki odżywcze utracone w wyniku odwodnienia spowodowanego nadmiernym piciem.
2. Tabletki na kaca: paracetamol i aspiryna
Tabletki na kaca zawierające paracetamol lub aspiryna na kaca to dwie skuteczne metody leczenia tej przypadłości. Kac powoduje odwodnienie, niski poziom cukru we krwi, mdłości i bóle głowy z powodu nadmiernego spożycia alkoholu, który spowodował nagromadzenie toksyn w organizmie. Przyjęcie odpowiedniej dawki jednego lub drugiego leku (nie należy ich łączyć), może pomóc złagodzić niektóre objawy związane z kacem, takie jak zmęczenie, mdłości, ból / zawroty głowy. Aspiryna działa przeciwzapalnie i rozkurczowo na tkanki, zmniejszając obrzęk, a także rozrzedza nadmiar płynu znajdującego się w żyłach, co pozwala na jego szybsze wypłukanie, zmniejszając uczucie senności często odczuwane po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.
3. Jedzenie na kaca
Jedzenie na kaca to odwieczne lekarstwo dla osób odczuwających skutki zbyt dużej ilości alkoholu. Zazwyczaj jest to połączenie tłustych, słonych i słodkich potraw, które poprawiają samopoczucie po spożyciu zbyt kilku lub kilkunastu drinków w ciągu jednej nocy. Warto jeść zarówno przed impreza, w trakcie picia, jak i po imprezie. To znacząco spowolni wchłanianie alkoholu, a jedzenie „po” pomoże zredukować objawy związane z właściwym kacem. Co jeść na kacu? Typowe, skuteczne potrawy na kaca to:
- burrito z bekonem, jajkami i wołowiną;
- kanapki z grillowanym serem;
- smażony kurczak polany sosem miodowo-musztardowym lub ranczerskim;
- frytki z roztopionym serem;
- hamburgery z warzywami, takimi jak sałata, pomidory, cebula i ogórki;
- inną popularną opcją jest pizza.
4. Elektrolity na kaca
Elektrolity są niezbędne do utrzymania równowagi płynów w organizmie, dlatego też uzupełnianie elektrolitów może być skutecznym środkiem na kaca. Do najczęstszych przyczyn odwodnienia i zaburzeń równowagi elektrolitowej związanych ze spożywaniem alkoholu należą wymioty, biegunka i nadmierne pocenie się. Kiedy te objawy pojawiają się w wyniku nadmiernego spożywania napojów alkoholowych, uzupełnianie utraconych minerałów, takich jak chlorek sodu (sól), potas czy wapń, staje się ważne, by skorygować wszelkie niedobory, które mogły powstać w trakcie picia. Elektrolity na kaca pomagają regulować impulsy nerwowe w naszym ciele, umożliwiając sygnałom elektrycznym z komórek przemieszczanie się przez błony między neuronami, dzięki czemu mogą one skuteczniej odbierać i wysyłać impulsy w kontekście całego organizmu.
5. Piwo na kaca
Niektórzy ludzie twierdzą, że piwo jest lekarstwem na kaca. Co pić na kaca? Chociaż picie większej ilości alkoholu może wydawać się w tej sytuacji sprzeczne z intuicją, wypicie piwa może mieć sens. Zawiera nie tylko alkohol, ale też pewne minerały i witaminy, które mogą pomóc złagodzić łagodne objawy odwodnienia związane ze zbyt intensywnym imprezowaniem. Picie ciemnych piw, takich jak stout czy porter, dostarcza dodatkowych witamin z grupy B, natomiast jasne piwo na kaca dostarcza elektrolitów. Mogą one też pobudzać apetyt, którego często brakuje na kacu i wtedy warto przenieść się do punktu trzeciego.