Łupież to niezwykle często spotykana i dość kłopotliwa choroba skóry głowy, która polega na przyspieszonym podziale komórek naskórka na owłosionej skórze głowy. Prowadzi to do zbyt szybkiego złuszczania się. Objawia się najczęściej jako charakterystyczny biały pył na włosach, który niestety jest bardzo dobrze widoczny. Jakie są przyczyny i co robić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.
Łupież – jakie są jego przyczyny?
Główną przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba Malassezia. Jest to drobnoustrój, który naturalnie występuje na naszej skórze głowy, jednak w pewnych warunkach może wystąpić jego zbyt duże namnażanie. Zaburzenia pH skóry głowy i jej podrażnienie to idealne warunki do wzrostu tego grzyba.
Przyczyną tych zakłóceń w prawidłowym funkcjonowaniu skóry głowy mogą być zaburzenia hormonalne, immunologiczne, nieprawidłowa dieta czy stres. Do powstawania łupieżu może przyczynić się także niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Najczęściej popełniane z nich to nadużywanie kosmetyków do stylizacji oraz farb do włosów, przegrzewanie skóry głowy suszarką czy nawet zbyt rzadkie mycie włosów. Do przyczyn możemy również zaliczyć niedokładne zmywanie preparatów czyszczących skórę głowy oraz włosów. Resztki detergentów zostają bowiem przy mieszkach włosowych, co powoduje swędzenie i pieczenie.
Rodzaje łupieżu
Wyróżniamy 4 rodzaje łupieżu. Pierwszy jest odmiana sucha, w której widoczne są bardzo małe, białe łuski, wyglądające jak proszek wysypany na włosach. Skóra głowy jest wówczas mocno przesuszona. Z kolei w przypadku łupieżu tłustego występuje nadmierny łojotok, powstają żółte strupy, stan zapalny i uporczywy świąd. Łupież pstry jest odmianą tej popularnej dermatozy, która z reguły nie występuje na głowie lecz na tułowiu.
Objawia się powstawaniem dobrze odgraniczonych, nieregularnych, żółtobrunatnych plam na skórze. Warto także wspomnieć o łupieżu różowym Giberta, który również nie występuje na głowie. Pierwszym objawem jest powstanie tzw. blaszki macierzystej na klatce piersiowej. Jest to okrągła, różowa plamka, która swędzi i łuszczy się na brzegach.
Jak radzić sobie z łupieżem?
W profilaktyce zapobiegania łupieżu sprawdzą się przede wszystkim takie produkty, jak szampony, dostępne na stronie https://www.izielnik.pl/naturalne-szampony-do-wlosow. Zawierają w sobie elementy, które pozwalają na trwałą likwidację dermatozy. Świetnie sprawdzą się także płukanki octowe oraz wystawianie skóry głowy na słońce, bowiem pozwala to na działanie przeciwzapalne.
Materiał gościnny, przygotowany przez firmę partnerską