18 sierpnia 2023

Jak walczyć z uczuleniem na słońce?

Marzysz o pięknej opaleniźnie, a zamiast tego zaczynasz przypominać truskawkę? To może być alergia słoneczna. Podpowiadamy, jak stawić jej czoła.

Alergia na słońce to coraz częściej pojawiający się problem. Wiele osób wciąż myli ją z poparzeniami słonecznymi, bo w obu przypadkach głównym objawem jest intensywne zaczerwienienie skóry. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce uczulenia słonecznego. Sprawdźmy także, jak go unikać i jak radzić sobie z nieprzyjemnymi symptomami.

Jak wyglądają objawy uczulenia na słońce?

Alergia słoneczna, czyli inaczej fotodermatoza, to przypadłość, która najczęściej pojawia się u właścicieli jasnej karnacji, przeważnie są to kobiety. Charakterystyczne symptomy alergii na słońce to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • pokrzywka lub czerwone krostki,
  • intensywny świąd skóry,
  • rumień,
  • pęcherzyki z wysiękiem,
  • pieczenie skóry,
  • miejscowe obrzęki.

Co ważne, alergia na słonce zwykle pojawia się natychmiastowo lub niedługo po ekspozycji skóry na promienie.

Jak unikać reakcji uczuleniowej na słońce?

Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy alergii słonecznej, a wcześniej nigdy się nie pojawiały, zastanów się, co mogło je wywołać. Często bowiem winnym jest nie tyle sam kontakt ze słońcem, ile jego korelacja z substancją fotouczulającą bądź fototoksyczną, które znajdziemy w popularnych kosmetykach, lekach, ziołach. Wśród nich wymienić należy: alkohol, witaminę A, będący jej pochodną retinol, niektóre olejki eteryczne, aromaty, barwniki, zioła, kwasy AHA i BHA, substancje antybakteryjne. Uczulenie może się więc pojawić po zastosowaniu określonego kremu, balsamu, wypiciu herbatki ziołowej, przyjęciu leków, a następnie oczywiście wyjściu na słońce. O ile można uważać na kosmetyki i wykluczyć je ze swoich zasobów w okresie letnim, o tyle czasem trzeba kontynuować przyjmowanie antybiotyków, leków przeciwdepresyjnych, nasercowych, leków z grupy NLPZ. Czy to wymaga zakrywania całego ciała przed wyjściem z domu? Na szczęście nie. Są sposoby, które pomogą zapewnić skórze bezpieczeństwo nawet w sytuacji zwiększonego ryzyka.

  1. Kremy z filtrem to podstawa. Pamiętaj, by zabezpieczyć tego typu kosmetykiem odkryte partie ciała. Wybieraj produkty z SPF50+. Sięgaj po nie już wczesną wiosną, gdy nie ma jeszcze intensywnych upałów. To właśnie wtedy najczęściej pojawiają się objawy alergii słonecznej. Powtarzaj aplikację kremu co najmniej tak często, jak zaleca producent.
  2. Staraj się unikać najbardziej intensywnego słońca między godziną 11:00 a 15:00. Jeśli musisz wyjść w tm przedziale czasowym, gdy za oknem leje się żar, poza kremem z filtrem, zabezpiecz szczególnie wrażliwy dekolt. Możesz zarzucić na niego cienką apaszkę, włożyć kapelusz z dużym rondem, albo po prostu otworzyć parasolkę.
  3. Zrezygnuj z wylegiwania się na plaży w czystym słońcu.

Jak złagodzić objawy alergii słonecznej?

Swędzenie, pieczenie, nieestetyczne zaczerwienienia oraz pękające wykwity stanowią problem, którego każdy chce się jak najszybciej pozbyć. Tym, co możesz zrobić, jest stosowanie dobrych kosmetyków po opalaniu. Świetnie sprawdzają się te zawierające w składzie aloes. Schłodzony w lodówce żel aloesowy przyniesie natychmiastową ulgę. Nie tylko nawilży skórę, ale również zwalczy świąd. W przypadku mocno nasilonych objawów skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, by rozważyć wsparcie środkami antyhistaminowymi.

Artykuł partnerski

Powiązane treści