Według WHO trądzik jest najczęściej występującą chorobą na świecie. Na jakimś etapie życia niemal 90% osób się z nim zmaga. Niewątpliwie jest to problem estetyczny, który obniża samoocenę, ale też sprawia, że kompleksów przybywa. Jak dbać o skórę z trądzikiem? Poznajcie przydatne rady.
Skóra trądzikowa – dieta jest ważna
Zacznijmy od tego, że trądzik może nasilać się pod wpływem niewłaściwej diety, ale też zbyt stresującego stylu życia. Rzeczywiście prowadząc zdrowy styl życia można zmniejszyć intensywność zmian skórnych. Dieta przy trądziku pospolitym czy też różowatym oczywiście powinna bazować na produktach nieprzetworzonych, gdyż nie zwiększają one stanów zapalnych w organizmie. Warzywa i owoce, które są bogatym źródłem przeciwutleniaczy pomagają zwalczać wolne rodniki tlenowe. Dzięki temu skóra jest jędrniejsza i lepiej odżywiona. Dodatkowo zmiany skórne są mniejsze. W diecie nie może więc zabraknąć ryb morskich, ekologicznego mięsa, ekologicznych jaj, a także roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych. Prawidłowa dieta powinna też zawierać produkty, które są bogate w cynk, kwasy Omega-3 oraz błonnik. Pamiętajcie, że doskonałym źródłem cynku są owoce morza czy wątróbka kurza, natomiast dobrze przyswajalny błonnik znajdziemy w grubych kaszach czy occie jabłkowym. Z kolei źródłem kwasów Omeg-3 poza rybami są też orzechy oraz oleje, np. rzepakowy czy lniany. Z diety należy wyeliminować jedzenie śmieciowe, biały cukier, tłuste mięso czy nawet nabiał.
Jak pielęgnować skórę trądzikową?
Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się trądziku różowatego. Otóż pielęgnacja powinna być wieloetapowa. Należy oczyszczać skórę, tonizować, ale też peelingować. Do codziennego oczyszczania wręcz idealnie sprawdzi się płyn micelarny, który usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum, a przy tym nie narusza warstwy hydrolipidowej. Po przemyciu cery należy zastosować piankę bądź żel. Najlepiej wybierać produkty, które w składzie mają wysoką zawartość aloesu. Nie należy jednak stosować mydła, które ma wysokie pH i działa komedogennie, a więc zwiększa częstotliwość powstawania nowych pryszczy czy zaskórników. Do tonizowania najlepiej stosować kwas glikolowy, który doskonale oczyszcza skórę, nie wysusza jej, a przy tym zmniejsza stany zapalne. Nie należy natomiast wybierać toników, które w składzie mają alkohol. Oczywiście należy też postawić na właściwe nawilżenie. Kremy koniecznie powinny mieć w składzie kwas hialuronowy, który dodatkowo wzmacnia barierę ochronną skóry, tworząc na niej swoisty film ochronny. Nie narusza też warstwy hydrolipidowej. Kolejnym ważnym składnikiem jest niacynamid, czyli pochodna witaminy B3. Doskonale oczyszcza skórę, zwęża pory i zmniejsza produkcję sebum. Nie zapomnijcie wykonywać raz w tygodniu peelingu, koniecznie wybierzcie drobnoziarnisty lub enzymatyczny.
Jakie serum do skóry problematycznej wybrać?
Nie zapomnijcie jeszcze o doborze właściwego serum. Koniecznie należy wybrać takie, które normalizuje pracę gruczołów łojowych. Dobrze jeżeli w składzie znajdzie się zarówno niacynamid, jak i cynk czy też kwas azelainowy. Wsparcie w walce z niedoskonałościami zapewni też kwas laktobionowy. Zmniejsza on widoczność rozszerzonych gruczołów łojowych. W żadnym wypadku nie stosujcie kosmetyków, które są pełne wazeliny, parafiny, czy olejów roślinnych, a także SLS czy SLES.
Artykuł partnera.