23 listopada 2020

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Komputerowe badanie wzroku jest jednym z najczęściej wykonywanych badań oczu. Takie badania są chętnie wykonywane zarówno w gabinetach okulistycznych, jak i w salonach optycznych. Ich główną zaletą jest to, że dają możliwość szybkiego i precyzyjnego określenia wady refrakcji oczu u pacjenta. Czy jednak takie badanie jest wystarczające do tego, żeby dobrać pacjentowi moc koniecznych do stosowania w celu zniwelowania efektów zdiagnozowanej wady wzroku soczewek korekcyjnych? O tym przeczytasz w naszym artykule. Tu także dokładniej opisujemy, na czym komputerowe badanie wzroku polega.

Komputerowe badanie wzroku autorefraktometrem

Do wykonania komputerowego badania wzroku wykorzystuje się diagnostyczne urządzenie okulistyczne, które nazywa się autorefraktometr, czyli refraktometr automatyczny. Urządzenie to umożliwia precyzyjne określenie ostrości widzenia pacjenta, czyli refrakcji oczu, na podstawie pomiarów i analizy krzywizny rogówki i soczewki oczu. Samo badanie jest niezwykle proste i nieinwazyjne. Nie wymaga też żadnego wcześniejszego przygotowania. W jego trakcie pacjent przebywa w pozycji siedzącej i wpatruje się w wyświetlany na monitorze urządzenia oddalony punkt. Komputerowe badanie wzroku trwa zaledwie kilka sekund dla każdego oka. W trakcie wpatrywania się w punkt do oka pacjenta wpuszczana jest nieszkodliwa wiązka promieni podczerwonych. Autorefraktometr podczas badania analizuje powstające w układzie optycznym u pacjenta w wyniku naświetlania promieniami podczerwonymi refleksy. Dzięki zebraniu takich danych urządzenie jest w stanie od razu je przeliczyć na dokładną wielkość refrakcji dla każdego oka, a tym samym pokazuje przeprowadzającemu badanie specjaliście wstępne wyliczenie mocy potrzebnych do skorygowania stwierdzonej wady wzroku szkieł korekcyjnych. Czy jednak takie dane są wystarczające do przepisania konkretnej mocy okularów lub szkieł kontaktowych? Niestety nie.

Dlaczego komputerowe badanie wzroku nie wystarczy do określenia mocy szkieł korekcyjnych?

Ponieważ komputerowe badanie wzroku jest badaniem obiektywnym i nie wymaga czynnego uczestniczenia w nim pacjenta. Co to oznacza?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, renomowanego dystrybutora najwyższej jakości urządzeń okulistycznych i optycznych: Obiektywne badanie wady wzroku nie jest wystarczające do określenia odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych dlatego, że nie pozwala określić, jakie są odczucia pacjenta z zastosowaniem okularów o wskazanej przez autorefraktometr mocy.  Zazwyczaj jest tak, że dobierając moc szkieł korekcyjnych okulista lub optometrysta wybierają nieco słabsze szkła, po to, aby oczy pacjenta mogły w nich pracować, w celu uzyskania ostrzejszego obrazu obserwowanych obiektów. Komputerowe badanie wzroku z kolei wskazuje dokładną wartość wady wzroku i zastosowanie takiej mocy korekcji z pewnością nie byłoby zbyt korzystne dla pacjenta, który w związku ze stosowaniem zbyt mocnych okularów mógłby np. zmagać się z  odczuwaniem częstych zawrotów głowy oraz z jej bólami.

Do dobrania odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych, oprócz komputerowego badania wzroku, konieczne jest więc przeprowadzenie także subiektywnego badania refrakcji oczu. Takie badania są przeprowadzane z użyciem kasety oraz tablic okulistycznych i pozwalają na stwierdzenie, jakie są odczucia pacjenta podczas stosowania konkretnej mocy korekcji wady wzroku.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści