Prezerwatywa nielateksowa stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych, zwłaszcza w przypadku osób uczulonych na lateks. Charakteryzuje się wysoką skutecznością, jednocześnie zapewniając pełnię doznań. Kiedy warto wybrać prezerwatywę nielateksową oraz jakie są jej właściwości?
Uczulenie na lateksowe prezerwatywy – objawy
Rynek produktów służących do zabezpieczania się przed niechcianą ciążą jest obecnie bardzo bogaty. Dużą popularnością od lat niezmiennie cieszą się prezerwatywy, cechujące się wysoką skutecznością. Chronią nie tylko przed ciążą, lecz także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niemniej jednak tradycyjne prezerwatywy mają jedną wadę – wykonane są z lateksu, który może powodować reakcję alergiczną. Uczulenie na lateksowe prezerwatywy objawia się:
- pokrzywką, zaczerwienieniem i wysypką w miejscu kontaktu z materiałem,
- astmą oskrzelową,
- nieżytem nosa,
- obrzękiem skóry i stawów.
W nielicznych przypadkach kontakt z lateksem może wywołać wstrząs anafilaktyczny, bezpośrednio zagrażający zdrowiu i życiu, a objawiający się nagłym spadkiem ciśnienia tętniczego, przyspieszeniem akcji serca czy utratą przytomności. Co istotne, uczulenie na lateks może występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeśli choć jeden z partnerów ma na niego alergię, to rezygnacja z tradycyjnych prezerwatyw czy gadżetów wykonanych z lateksu staje się koniecznością. Można wtedy sięgnąć po inne metody antykoncepcji bądź wybrać prezerwatywy nielateksowe, które są powszechnie dostępne w sklepach i w aptekach.
Prezerwatywy lateksowe czy nielateksowe – które wybrać?
Prezerwatywa nielateksowa wykonana jest najczęściej z poliizoprenu. Cechuje go elastyczność, miękkość i wytrzymałość, lecz jednocześnie nie zawiera białek, które wywołują reakcję alergiczną. Początkowo prezerwatywy nielateksowe były wykonywane z poliuretanu, jednak substancja ta – choć dobrze przewodzi ciepło i ma niską wrażliwość na światło, cechuje się mniejszą elastycznością. W praktyce może więc pękać, co w przypadku prezerwatywy nie jest pożądane. Natomiast poliizopren nie tylko zapewnia odpowiednie zabezpieczenie, lecz również dobrze przewodzi ciepło, dzięki czemu potęguje doznania seksualne. Warto podkreślić, że prezerwatywy nielateksowe są tak samo skuteczne, jak te wykonane z lateksu. Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi 3-7, co oznacza, że na 100 regularnie współżyjących, stosujących prezerwatywy par, w ciążę zachodzi od 3 do 7 kobiet. Najniższe wartości dotyczą par, które stosują prezerwatywę zgodnie z przeznaczeniem, mając na uwadze na przykład zasady bezpiecznego przechowywania czy termin ważności. Każde odstępstwo od zasad zwiększa ryzyko zajścia w ciążę.
Prezerwatywy nielateksowe – opinie
Prezerwatywy lateksowe czy nie – które będą lepszym rozwiązaniem? Dla osób uczulonych na lateks odpowiedź jest oczywista – jedynym skutecznym, zapewniającym bezpieczeństwo zabezpieczeniem w formie kondomów są te nielateksowe. Uczulenie na prezerwatywy nielateksowe praktycznie nie występuje, dlatego może stosować je niemal każdy. Prezerwatywy lateksowe są stosowane przez szerokie grono odbiorów głównie ze względu na swoją wysoką skuteczność, jednak warto mieć świadomość, że produkty wykonane z innego materiału również zapewniają właściwą ochronę przed niechcianą ciążą oraz chorobami. Prezerwatywy nielateksowe cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród alergików, lecz także tych, którzy szukają nowych wrażeń i inspiracji w sypialni. Co istotne, na rynku dostępne są różne modele prezerwatywy nielateksowych – z wypustkami, prążkami czy smakowe. Wybór jest naprawdę duży, a ceny zbliżone do tych, po których można zakupić tradycyjne prezerwatywy. W rzeczywistości to, na jakie dokładnie się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji. Warto jednak dokładnie przeanalizować, czy właśnie ta metoda antykoncepcji będzie dla nas najkorzystniejsza. Prezerwatywa nielateksowa, podobnie jak lateksowa, pęka stosunkowo rzadko, lecz w sytuacji, gdy do tego dojdzie, konieczne będzie zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, tak zwanej pigułki „po”.