18 października 2023

Aneks kuchenny – 3 podpowiedzi, jak go zaprojektować dobrze

Aneks kuchenny to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się w domach oraz w małych mieszkaniach. To właśnie dzięki temu można cieszyć się otwartą przestrzenią. Pomiędzy funkcjonalnym aneksem kuchennym i wygodnym salonem należy postawić wyraźną granicę. Jak urządzić to pomieszczenie? Oto kilka wskazówek, które będzie można wykorzystać w trakcie urządzania.

1. Ergonomiczna przestrzeń

Pierwsza zasada obowiązująca w trakcie urządzania odnosi się do ergonomii. Wiele osób wychodzi bowiem z założenia, że mała przestrzeń narzuca ograniczenia. Jeżeli do wszystkiego podejdzie się w odpowiedni sposób, wcale nie trzeba będzie się takimi kwestiami przejmować. Podstawą jest zapewnienie sobie swobodnego dostępu do kuchenki/płyty indukcyjnej, zlewozmywaka i lodówki. Optymalnym rozwiązaniem stanie się pełna zabudowa górna i dolna, która zostanie ustawiona na jednej ze ścian. Należy przy tym pamiętać, aby w żaden sposób nie ograniczać dostępu do światła dziennego. Przestrzeń dookoła okna powinna być wolna. Ewentualnie można pozwolić sobie na ustawienie szafek na ziemi. Urządzając kuchnię o tak małych rozmiarach, najlepiej postawić na meble z białymi frontami, jakie optycznie pomogą powiększyć całą przestrzeń.

2. Podłoga w aneksie kuchennym

Wszyscy na pewno będą zwracać uwagę na jakość mebli oraz ich wykończenie. Pomoże to stworzyć estetyczne wnętrza. Wiele osób zapomina przy tym o podłogach. O tym, co znajduje się pod nogami. Podłogi w żaden sposób nie można ignorować, aby mieć pewność, że będzie ona wyglądać tak samo przez długi czas. Ważne jest także jej dopasowanie do pokoju dziennego, który sąsiaduje z aneksem bezpośrednio. Do wyboru są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich mówi o tym, żeby postawić na podłogę, która będzie jednakowa z tym, co znajduje się w salonie. Tak, aby całość mogła stanowić jednolitą całość. Drugą opcją jest wybór czegoś zupełnie odmiennego. Mogą to być płytki w innym kolorze lub też odmienne panele podłogowe. W ten sposób uda się ustalić umowną granicę pomiędzy jednym a drugim pomieszczeniem.

Aneks kuchenny

3. Dodatki do aneksu kuchennego

Praktyczna kuchnia i elegancki salon to świetny duet, który będzie się świetnie prezentował. W takim pomieszczeniu, który łączy w sobie funkcje 2 w 1, nie można zapomnieć o dodatkach. Ich rola jest ogromna. Tylko one będą w stanie nadać całości odpowiedniego wyrazu. Warto położyć mocny akcent na to, jak będą wyglądały okna, a dokładnie ich oprawa. Firany w aneksie kuchennym powinny być lekkie i delikatne, aby nie obciążały pomieszczenia o małej powierzchni. Należy postawić na neutralną kolorystykę (np. biel, beż), aby nie mieć problemu z ich dopasowaniem do reszty kuchni i pokoju dziennego.

W aneksie oraz w pokoju dziennym powinno zostać zastosowane takie samo oświetlenie bazowe. Doskonałym rozwiązaniem wydają się reflektorki, jakie będą świetnie oświetlać różne punktu na całej przestrzeni. Polecane są oprawy białe lub srebrne, ewentualnie czarne. Polecane są również dodatkowe lampy, jakie można umieścić w newralgicznych pomieszczeniach, m.in. nad wyspą kuchenną. Mały aneks kuchenny stwarza ogromne możliwości osobom urządzającym. Ustalając z góry odpowiedni plan, będzie można urządzić pomieszczenie w różnorakich kolorach. Nie tylko białym, ale także w wielu innych odcieniach kolorystycznych. Tak, aby móc z dumą korzystać z tego miejsca.

Materiał sponsorowany.

Powiązane treści