20 maja 2021

Wiskoza – jaki to materiał i gdzie się sprawdzi?

Na pierwszy rzut oka, wiskoza przypomina do złudzenia jedwab, czyli najszlachetniejsze włókno. Nie bez powodu, bywa nazywana sztucznym jedwabiem, chociaż oczywiście bardzo się od niego różni. To bardzo dobrze znane i cenione włókno w przemyśle tekstylnym. Bardzo często wybierana jest do szycia letnich i przewiewnych ubrań, zwłaszcza sukienek. Faktycznie, tkanina ta ma bardzo cenne właściwości oddychające i przepuszczające powietrze. Znakomicie sprawdza się w stylu boho i vintage, a ubrania z niej uszyte można nosić zarówno na co dzień, jak i na wielkie wyjścia. To właśnie lekkość i zwiewność bardzo wyróżniają wiskozę. Czy ma ona w ogóle jakieś wady? Sprawdzimy to.

Krok 1 – określmy, jakie to włókno

W zależności od pochodzenia włókna, tkaniny dzielą się na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Wszystkie one charakteryzują się innymi cechami i każde z osobna wymaga innego traktowania. Wiskoza to dobrze znane i popularne włókno w branży odzieżowej. Z pewnością, większość osób ma w swojej szafie ubrania z tej tkaniny. Dzięki swojej wyjątkowej lekkości i zwiewności, jest bardzo często porównywana do szlachetnego jedwabiu. Zdarza się, że z jedwabiem jest też mylona, chociaż takie pomyłki są zarezerwowane wyłącznie dla niewprawionego oka.

Wiskoza jest włóknem sztucznym, ale swoimi właściwościami i wrażeniami estetycznymi jest niezwykle zbliżona do włókien naturalnych. Z tego powodu, niektórzy zaliczają ją do włókien naturalnych. Jednak, ze względu na pochodzenie i sposób produkcji, wiskoza jest sztuczna.

Tkaniny sztuczne powstają z naturalnego surowca, jakim jest celuloza drzewna, która poddana odpowiedniej obróbce zostaje wzbogacona o nowe cechy. Ze względu na użytą technologię, jedne włókna będą bardziej przypominały jedwab, a inne – bawełnę lub wełną, dzięki czemu nabierają one zupełnie różnych właściwości, co czyni je tkaniną uniwersalną.

Krok 2 – sztuczne włókno – to źle czy dobrze?

Włókno sztuczne powstaje w wyniku skomplikowanych procesów technologicznych na bazie celulozy drzewnej. Procesy te wymagają też zastosowania obróbki chemicznej, ale naturalna baza pozostaje niezmienna. Powstała w tym innowacyjnym procesie tkanina, ma dużo wspólnego z włóknem naturalnym i na pierwszy rzut oka trudno je rozróżnić. Odzież ze sztucznej tkaniny jest niezwykle wygodna w noszeniu, a do tego trwała i odporna na uszkodzenia. Świetnie się sprawdza w porze letniej, ponieważ dzięki wyjątkowej budowie włókien bardzo sprawnie przepuszcza powietrze, a do tego jest wygodna w noszeniu i długo utrzymuje swój pierwotny wygląd. Niestety, w odróżnieniu od tkanin naturalnych, jest bardziej podatna na wysokie temperatury i gniecenie.

Krok 3 – czym się odznacza wiskoza?

Mimo że wiskoza powstaje na bazie naturalnego surowca, to chemiczny proces obróbki sprawia, że jest to włókno powstające w sposób sztuczny. Ma wielu zwolenników, w niektórych porównaniach lepiej wypada niż bawełna czy jedwab, w zależności od konkretnych parametrów i określonych zastosowań. Co ważne, jej produkcja jest bardzo przyjazna dla środowiska, stosowane środki do obróbki ulegają łatwemu rozkładowi i nie mają szkodliwego wpływu na zdrowie i życie. W efekcie, ubrania z wiskozy są bardzo przewiewne i nie powodują żadnych podrażnień skóry i przegrzewania się ciała. Zdarza się, że wiskoza może występować jako domieszka do innych włókien, w pierwszej kolejności naturalnych – takich jak wełna, bawełna, a nawet jedwab. Występując zaś w domieszce z syntetycznymi włóknami, uszlachetnia je i sprawia że stają się one komfortowe w użytkowaniu i pięknie wyglądają.

Krok 4 – co uszyć z wiskozy?

Tkaniny z wiskozy mają bardzo uniwersalne zastosowanie, ale najczęściej wykorzystuje się je do produkcji ubrań w przemyśle odzieżowym. Jest to związane z komfortem noszenia, jaki zapewniają i który się utrzymuje bez względu na porę roku. Szczególnie pięknie wyglądają sukienki z wiskozy, które bardzo przypominają te jedwabne, jednak są od nich o wiele tańsze. To właśnie dobra jakość i dostępna cena składają się na popularność tej tkaniny, która od lat króluje na wybiegach modowych. Niezwykle oryginalnie wyglądają wyjściowe zestawy, złożone zwykle ze spodni lub spódnicy i żakietu, które można założyć na duże okazje, ale też świetnie się spisują do pracy lub na wyjście ze znajomymi do kina. Ostatnio coraz częściej wykorzystuje się wiskozę do szycia ubrań dla dzieci, a to ze względu na jej walory estetyczne, a także przewiewność i właściwości antybakteryjne, dlatego zresztą jest polecana również dla alergików.

Artykuł promowany.

Powiązane treści