Potrzeba zmiany jest częstym zjawiskiem wśród kobiet, która bardzo często objawia się chęcią metamorfozy w postaci fryzury bądź koloru włosów. W dzisiejszych czasach, aby tego dokonać nie jest koniecznym umówienie się na wizytę do fryzjera. Dotyczy to także włosów ciemnych, które bez problemu można rozjaśnić w domowym zaciszu. Warto jednak wiedzieć, iż nieprawidłowo przeprowadzony proces rozjaśniania włosów może przyczynić się do ich zniszczenia, a co za tym idzie – ich niezdrowego wyglądu. Z tego względu, przed założeniem rękawiczek i rozpoczęciu procedury powinnaś zapoznać się ze szczegółowymi informacjami, które pomogą Ci rozjaśnić włosy w sposób zdrowy i bezpieczny. W tym artykule przedstawię kilka skutecznych porad w jaki sposób wykonać rozjaśnianie włosów w sposób precyzyjny tak, aby jednocześnie nie zagrozić ich naturalnemu wyglądowi.
Temat rozjaśniania włosów w domu jest kontrowersyjny a sam zabieg bywa często odradzany przez fryzjerów. W rzeczywistości jednak istnieje niewiele przeciwwskazań do podjęcia próby samodzielnej zmiany koloru na jaśniejszy. Bez względu na to, czy jesteś blondynką, która chce rozświetlić włosy o ton lub dwa czy brunetką śniącą o platynowej głowie – dzięki tym poradom znajdziesz sposób na bezpieczne i efektowne rozjaśnianie włosów w domowym zaciszu. Zanim jednak je zdradzę, pokrótce opowiem Ci o wszystkich aspektach związanych z rozjaśnianiem włosów.
Na czym polega rozjaśnianie włosów?
Aby poprawnie wykonać rozjaśnianie włosów warto najpierw poznać procesy, które zachodzą podczas trwania zabiegu. Zjawisko rozjaśniania włosów polega na pozbyciu się naturalnego pigmentu obecnego we włosie podczas utleniania, wywołanego środkami chemicznymi. Taki zabieg silnie ingeruje w strukturę włosa i z tego względu nie powinno się wykonywać go zbyt często w niewielkich odstępach czasu. Właśnie z tego powodu fryzjerzy zalecają wykonywanie tego zabiegu w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Proces rozjaśniania włosów jest wykonywany przy pomocy proszku rozjaśniającego oraz aktywatora – wody utlenionej o stężeniu adekwatnym do oczekiwań klienta. Im jest ono wyższe tym włosy finalnie będą miały jaśniejszy odcień.
Do rozjaśniania włosów stosuje się także szampony, żele, emulsje i pasty zawierające w swoim składzie nadtlenek wodoru. Produkty przeznaczone do słabszego rozjaśniania posiadają w składzie etanoloaminy oraz substancje, które regenerują włosy. W przypadku preparatów o silniejszym działaniu, rozjaśnianie przebiega dzięki działaniu związków silnie alkalizujących np. sodu, potasu i węglanu.
Rozjaśnianie włosów w salonie fryzjerskim
Przeprowadzenie zabiegu przez specjalistę ma kilka atutów. Po pierwsze, fryzjer będzie potrafił odpowiednio ocenić stan Twoich włosów i ewentualnie odradzić koloryzacje. Dzięki temu możesz uniknąć wypalenia włosów w przypadku, gdy są one w złej kondycji. Po drugie, profesjonalista z radością dobierze dla ciebie odpowiednią dawkę aktywatora. Sprawi to, iż będziesz miała pewność co do efektu końcowego. Często jednak wizyta w salonie fryzjerskim wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także zabiera nieco czasu. Proces dekoloryzacji trwa bowiem około godziny, a przy współczesnym tempie funkcjonowania nie zawsze istnieje możliwość wyłuskania dodatkowego czasu na odwiedziny w salonie. Na szczęście, istnieją sposoby na domowe rozjaśnianie włosów, zaś ich mnogość jest naprawdę imponująca. Zanim jednak zaczniesz rozjaśniać kosmyki powinnaś przyjrzeć się dokładnie swoim włosom.
Oceń swoje włosy
Bardzo istotnym czynnikiem rzutującym na zadowalający efekt końcowy rozjaśniania włosów jest ich kondycja. Włosy grube i lśniące dużo lepiej poradzą sobie z ,,wypalaniem” pigmentu niż cienkie, z tendencją do wypadania. Jeśli aktualny stan twoich włosów daje wiele do życzenia – warto poczekać z ich rozjaśnieniem kilka miesięcy. Wówczas nie tylko osiągniesz pożądany efekt, ale także włosy, pomimo uszkodzenia będą prezentowały się zdrowo i pięknie. Ważną kwestią, którą należy ustalić w procesie oceny włosów jest także ich kolor. W przypadku jasnych odcieni, jednorazowe rozjaśnienie potrafi doprowadzić do docelowego rezultatu. Problemem są zazwyczaj ciemniejsze odcienie włosów, które z uwagi na mocniejszy pigment będą rozjaśniać się wolniej. Powoduje to z reguły konieczność ponownego przeprowadzenia zabiegu.
Wyznacz efekt końcowy
Profesjonalne produkty przeznaczone do koloryzacji i rozjaśniania włosów możemy zakupić w wielu drogeriach czy w sklepach fryzjerskich. Przed wykonaniem zabiegu warto jednak ocenić na jaki efekt końcowy liczymy. Masz ochotę na intensywne rozjaśnienie całej długości włosów? A może marzą ci się delikatne, kobiece pasemka? W obu przypadkach możesz w niezwykły sposób odmienić swoją fryzurę. Dodatkowo, dzięki baleyagowi możesz uzyskać dodatkową lekkość włosów.
W przypadku chęci uzyskania pierwszego rezultatu, warto sięgnąć po rozjaśniacz lub farbę o działaniu rozjaśniająco-koloryzującym. Jeśli chcesz zdecydować się na rozjaśnianie włosów w domowych warunkach należy także zwrócić uwagę na jakość produktu, który ma nam do tego posłużyć. Odpowiednio dobrany preparat nie tylko przyczyni się do lepszego efektu finalnego, ale także zadba o to, aby podczas trwania zabiegu nie uszkodził on zbytnio włosów.
Co jednak zrobić, gdy zależy Ci jedynie na wykonaniu częściowego rozjaśniania włosów? Subtelny efekt balayage może prezentować się równie ciekawie na Twojej głowie. W tym przypadku zaleca się, oprócz wybrania odpowiedniego produktu, zakupienia dodatkowego pędzelka, który umożliwi precyzyjną aplikacje farby. Do wykonania pasemek przyda się także czepek lub folia aluminiowa, która zabezpieczy już pomalowane kosmyki.
Żeby osiągnąć zadowalające efekty rozjaśniania włosów należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:
-
Włosy naturalne lepiej się rozjaśniają
Nie od dziś wiadomo, iż naturalne włosy są znacznie bardziej podatniejsze na zmianę koloru włosów. Jeżeli jednak farbujesz włosy bądź stosujesz trwałą ondulację – również możesz dokonać ich rozjaśnienia! Zanim to jednak nastąpi warto wytrzymać 3-4 miesiące bez chemicznej ingerencji w strukturę włosa. Zastanawiasz się pewnie dlaczego należy czekać z położeniem rozjaśniacza aż tyle? Jest to spowodowane chęcią przygotowania Twoich włosów na ich zniszczenie i osłabienie, które stanowi skutek uboczny rozjaśniania. Dodatkowo, przed zabiegiem warto dokonać kilku płukanek dekoloryzujących. Dzięki temu wypłuczesz z włosów resztki farby i środków stylizujących.
-
Zadbane włosy to chłonne włosy
Powszechnym jest, iż ciepło pochodzące z suszarki, lokówki czy prostownicy niszczy włosy. Przygotowując się do ich rozjaśnienia warto więc powstrzymać się od stylizacji włosów przy pomocy gorącego powietrza. Można to potraktować jako okazję do nauczenia się kilku nieobciążających cebulki włosowe fryzur! W przypadku planowania zabiegu warto także odstawić środki myjące zawierające alkohol i siarczany. Nie są one najlepszym rozwiązaniem zarówno dla włosów jak i skóry głowy. Są bowiem odpowiedzialne za przesuszenie włosów, a efekt ten może zwielokrotnić położenie na nie rozjaśniacza.
-
Odżywki i maski są najlepszymi przyjaciółmi
W sklepach można dostać mnóstwo odżywek przeznaczonych do włosów. Stanowią kompleksowe rozwiązanie dla regularnego dbania o zdrowy wygląd Twoich włosów. Nie jest jednak koniecznym wyłącznie ich stosowanie. Równie dobrze sprawdzą się te wykonane domowymi sposobami. Odżywianie włosów i skóry głowy jest szczególnie ważne w przypadku chęci położenia na nie rozjaśniacza. Do tego celu doskonale posłużą naturalne maski do włosów na bazie miodu, olejku jojoba, arganowego, oliwy z oliwek czy oleju kokosowy. Domowe maski należy nakładać na włosy na minimum 5 minut przed ich myciem. Dzięki temu zabezpieczysz je przed wysuszeniem, które może spowodować źle dobrany szampon.
-
Magia oleju kokosowego
Olej kokosowy jest składnikiem przydatnym w wielu dziedzinach, w tym kosmetycznej i pielęgnacyjnej. Olejowanie włosów dzień przed zabiegiem ich rozjaśnienia ma jednak tym większe znaczenie. Nałożenie na noc poprzedzającą dekoloryzacje oleju kokosowego i owinięcie ich ciepłym ręcznikiem, spowoduje ekstremalne nawilżenie włosów następnego dnia! Ponadto, dzięki temu łuski włosa się otworzą, zaś sam proces rozjaśniania nie tylko przebiegnie znacznie sprawniej, ale także nie zniszczy on aż tak struktury włosa.
Zdobądź sprzęt
-
Rozjaśniacz w proszku
W trakcie wyboru warto postawić na produkt uznanej w świecie fryzjerskim marki. Zaleca się unikania rozjaśniaczy drogeryjnych, które mogą przyczynić się do nadmiernego zniszczenia włosów przy jednoczesnym niezadowalającym odcieniu. Warto więc zainwestować nieco więcej pieniędzy w sprawdzony rozjaśniacz w proszku.
-
Aktywator
Wody utlenione o różnych stężeniach pozwalają aktywować rozjaśniacz. Występują w skali od 1 do 10, gdzie jedynka oznacza czerń zaś 10 – tleniony blond. Dobranie odpowiedniego aktywatora jest zależne od aktualnego koloru Twoich włosów oraz efektu, jaki chcesz uzyskać.
Najniższym dostępnym stężeniem są roztwory 3%. Doskonale sprawdzą się w przypadku chęci przejścia z ciemnego brązu do jaśniejszego o ton lub dwa. Z kolei roztwory 6-procentowe działają nieco silniej. Są bowiem w stanie rozjaśnić włosy o około 2-3 tony. Znajdą więc zastosowanie w kontekście delikatnego rozjaśnienia. W przypadku aktywatorów 9-cioprocentowych należy zachować odrobinę rozwagi. Nie powinien on bowiem pozostawać zbyt długo na skórze głowy, a już szczególnie, jeśli masz wrażliwą skórę. Roztworu o tym stężeniu będzie trzeba użyć kilkukrotnie, jeśli zależy ci na przejściu z bardzo ciemnych włosów do wyraźnego blondu. Istnieją również wody utlenione o stężeniu 12%, które cechuje gwałtowne rozjaśnienie włosów. Przez to, iż proces przebiega szybko może jednak dojść w trakcie jego trwania do zniszczenia włosów. Z tego powodu zaleca się jego unikanie bądź pozostawianie go na głowie nie dłużej niż 10-15 minut.
Zanim przejdziemy do tego jak krok po kroku rozjaśnić włosy warto powiedzieć jeszcze jedno. W tym kontekście ZASADA RAZ A DOBRZE CZĘSTO ZAWODZI. Lepiej poświęcić więcej czasu na 2-3 krotne nałożenie rozjaśniacza na krótszy czas niż doprowadzić do zniszczenia włosów zbyt długim, jednorazowym zabiegiem.
Rozjaśnianie włosów w domu krok po kroku
Przed zabiegiem wstrzymaj się od mycia włosów przez 2-3 dni. Dzięki temu naturalnie natłuścisz swoje włosy, tym samym je zabezpieczysz.
1. Ochroń ciało!
Do rozjaśniania należy ubrać się w odzież, której w przypadku poplamienia nie będzie żal wyrzucić. Zaopatrz się także obowiązkowo w rękawiczki ochronne.
2. Odgarnij włosy!
Wydziel włosy w taki sposób, aby odsłonić tył głowy. Zabezpiecz także górną ich część. Dzięki temu łatwiej będzie ci się dostać do miejsc trudno dostępnych.
3. Połącz proszek rozjaśniający z aktywatorem
Mieszanka bardzo szybko się utlenia, dlatego warto ją stworzyć dopiero po wcześniejszym przygotowaniu. Im szybciej nałożymy ją na głowę tym lepszych efektów możemy się spodziewać. Należy zwrócić uwagę na to, aby mikstura była gładka.
4. Zaaplikuj rozjaśniacz
Powinno się zacząć od włosów z tyłu głowy. Następnie należy przejść do górnych partii i pozostawić rozjaśniacz na włosach na tyle ile wskazuje instrukcja.
WAŻNE: Pod żadnym pozorem nie nakładaj na włosy czepka! Podczas rozjaśniania włosów wydziela się ciepło, które niszczy włosy. Nie należy więc zapewniać im dodatkowego nakrycia, gdyż może to zintensyfikować ten proces.
5. Kontroluj włosy
W trakcie rozjaśniania włosów sprawdzaj jak się zmieniają. W przypadku niskich stężeń (3%, 6%) rozjaśniacz powinien znajdować się na włosach około 30-40 minut, zaś przy mocniejszych aktywatorach (9%, 12%) jedynie 15-25 minut. Podczas trwania procesu włosy mogą przybrać pomarańczowy odcień. Nie należy się tym przejmować, gdyż jest to normalne podczas wytrącania pigmentu z ciemnych włosów.
6. Porządnie umyj włosy
Po określonym czasie należy dokładnie spłukać rozjaśniacz z włosów i użyć szamponu wyrównującego, który przywróci skórze głowy właściwe Ph. Warto także użyć maski regenerującej. Tak umytym włosom pozwól naturalnie wyschnąć.
Toner na rozjaśnione włosy
Jest to opcjonalne, ale po dokonaniu rozjaśnienia włosów możesz nałożyć na nie toner. Istnieje znacząca różnica między tym specyfikiem, a farbą do włosów, gdyż tonery nie zawierają amoniaku czy nadtlenku wodoru, a jedynie naturalny oksydant. Skutkuje to tym, iż ich aplikacja nie niszczy włosów tak intensywnie jak w przypadku zastosowania klasycznej farby. Warto także wiedzieć, iż tonery są bogate we wzbogacone składniki odżywcze, które nie tylko odżywiają włosy, ale także dodają im blasku. Toner jest znacznie lepszym wyborem w przypadku rozjaśniania włosa, ponieważ nie wnika w jego strukturę, a jedynie pozostaje na powierzchni. Dzięki temu, toner utrzymuje się na włosach nieco krócej, lecz jednocześnie nie narusza już i tak uszkodzonej struktury włosów. Barwnik zawarty w tonerze wypłukuje się z włosów stopniowo. To sprawia, iż nie występuje zjawisko odrostu czy plam, a co za tym idzie – prezentuje się wyjątkowo naturalnie.
Zadbaj o rozjaśniane włosy
Pielęgnacja włosów jest niezwykle istotna w przypadku włosów poddanych procesowi rozjaśniania. Ze względu na to, iż zabieg narusza strukturę włókien, a tym samym pozwalają na utlenienie naturalnego pigmentu, włosy będą potrzebowały dodatkowego odżywienia i nawilżenia. Możesz tego dokonać dzięki wszelkiej maści odżywkom oraz olejkom, wspomagającym włosy w regeneracji. Warto sięgnąć po olej z korzenia łopianu, który nie tylko odnowi uszkodzoną strukturę włosów, ale również wykazuje działania antybakteryjne i przeciwgrzybicznie. Podobne właściwości wykazuje olej z pestek śliwki, bogaty w kwas oleinowy, linolowy, witaminy z grupy E oraz antyoksydanty. Idealną maskę odżywczą stworzyć także dzięki olejowi ze słodkich migdałów czy olejek z opuncji figowej.
Po zabiegu warto zamienić plastikową szczotkę na drewniany grzebień z szerokim rozstawem ząbków. Delikatniejsze czesanie pozwoli włosom szybciej się zregenerować. Należy także ograniczyć korzystanie z suszarki, lokówki czy prostownicy, aby nie uszkodzić włosów gorącym powietrzem. W procesie dbania o rozjaśnione włosy dobrym pomysłem jest również ich ochrona przed wysuszeniem słonecznym. Bezpośrednio po zabiegu stosuj więc filtry ochronne na swoje włosy.
Alternatywne domowe sposoby na rozjaśnienie włosów
Już wiesz w jaki sposób można rozjaśnić włosy w domowych warunkach. Co jednak zrobić, jeśli obawiasz się chemicznej ingerencji w strukturę włosa lub zależy ci jedynie na delikatnym rozjaśnieniu Twoich włosów? W takim przypadku pomocnymi mogą okazać się alternatywne sposoby na rozjaśnienie włosów. Trudno oczekiwać, iż naturalne preparaty sprawią, iż z szatynki zmienisz się w tlenioną blondynkę. Są jednak na tyle skuteczne, by osiągnąć efekt subtelnej zmiany o ton lub dwa. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż sposoby naturalne nie wpłyną negatywnie na kondycje pasm włosów. W tym kontekście idealnie sprawdzą się kąpiele rozświetlające na bazie naturalnych preparatów.
-
Rozjaśnianie włosów rumiankiem
Jest to dogodna i prosta metoda na naturalne rozjaśnianie włosów, ponieważ rumianek można zakupić w każdej aptece. Aby przygotować płukankę należy zaparzyć cztery torebki herbaty w około litrze wody. Następnie należy przestudzić miksturę i umieścić ją na włosach na 20 minut. Jeśli zależy ci na bardziej intensywnym efekcie, płukankę można zastosować kilkukrotnie. Efektem końcowym będzie pojawienie się naturalnie wyglądających refleksów na twoich włosach.
-
Rozjaśnianie włosów cytryną
Wśród domowych sposobów na rozjaśnianie włosów – wśród tych naturalnych wariantów – bardzo popularnym jest używanie w tym celu cytryny. Mikstura powinna składać się z jednej wyciśniętej cytryny lub kilku, w zależności od długości włosów oraz wody w proporcjach 1:1. Otrzymaną w ten sposób płukankę należy wetrzeć w suche włosy i pozostawić na około 20 minut.
-
Rozjaśnianie włosów miodem
Miód jest źródłem witamin i minerałów, więc z powodzeniem stosuje się go także w pielęgnacji i kosmetyce. Może także okazać się rozwiązaniem na naturalne rozjaśnianie włosów, ponieważ zawiera w sobie nadtlenek wodoru. Wystarczy do szklanki z wodą dodać łyżkę miodu i oliwy a pozyskaną w ten sposób substancje nakładać na włosy na noc. Po kilku nocach powinnaś zauważyć efekt naturalnego rozjaśnienia włosów.
-
Rozjaśnianie włosów piwem
Ta niekonwencjonalna metoda sprawdza się równie interesująco w kontekście domowego rozjaśniania włosów. Do przygotowania płukanki tego typu potrzebne jest jasne piwo. Należy je wylać na wcześniej umyte włosy, a następnie owinąć je ręcznikiem na około 15 minut. Na koniec należy dokładnie wypłukać włosy.
Kąpiel rozjaśniająca włosy
Jak widzisz, istnieje całkiem sporo sposobów na naturalne rozjaśnienie włosów. Warto jednak wiedzieć o jeszcze jednym, a mianowicie o kąpieli słonecznej. Naturalnie występujące światło słoneczne może posłużyć w procesie rozjaśniania włosów szczególnie wtedy, gdy zależy ci na delikatnym efekcie. Aby zaserwować sobie kąpiel słoneczną wystarczy wyjść na zewnątrz nie zabezpieczając włosów specyfikami z filtrem UV. Po kilku takich wyjściach, Twoje włosy nabiorą nie tylko naturalnego blasku, ale także zostaną ozdobione jasnymi refleksami.