9 maja 2018

Picie drożdży w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci

Marzeniem każdej kobiety jest posiadanie pięknej i zdrowej skóry, zadbanych paznokci i miękkich, lśniących włosów. Choć wydaje się, że do osiągnięcia tego celu wystarczy utrzymywanie zdrowego trybu życia, odpowiednia pielęgnacja oraz wysoki poziom nawodnienia organizmu, w rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana — kluczem do sukcesu jest także odpowiednia suplementacja. Z pomocą przychodzi znana od wielu lat kuracja drożdżowa, którą można w prosty sposób przygotować w swoim domu.

Na skróty:
– Drogocenne właściwości drożdży
– Co zyskujemy, pijąc drożdże?
– Przepis na drożdżową mieszankę
– Sposoby na smak
– W zastępstwie drożdżowego napoju
– Jak przeprowadzić skuteczną drożdżową kurację?
– Skutki uboczne — czego się spodziewać?
– Kiedy można zauważyć pierwsze efekty?
– Kuracja drożdżowa dla wytrwałych

Drogocenne właściwości drożdży

Nie bez powodu to właśnie drożdże są tak popularne. Ich prozdrowotne właściwości były znane już naszym przodkom, którzy chętnie sięgali po nie w medycynie naturalnej. Dzięki nim dziś znamy ich szeroki wachlarz zastosowań. Ważnym składnikiem drożdży jest biotyna, która ma zbawienny wpływ na nasze włosy — odżywia je od wewnątrz i sprawia, że są mocne i lśniące, a co najważniejsze — nie wypadają.

Wysoka zawartość biotyny to nie jedyna zaleta drożdży. Są one bogate w wiele cennych witamin, m.in. z grupy B, które wspierają pracę i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Są one także odpowiedzialne za sprawność intelektualną, łagodzą wszelkie napięcia nerwowe oraz poprawiają nastrój. Drożdże są również źródłem wielu cennych minerałów. Znajdziemy wśród nich m.in.:

  • cynk,
  • wapń,
  • żelazo,
  • jod,
  • magnez,
  • chrom,
  • potas

Poza mnogością minerałów, w drożdżach odnajdziemy także kwas pantotenowy, który odpowiedzialny jest za metabolizm białek w organizmie człowieka. To jednak nie wszystko — drożdże zawierają wysoki poziom witaminy E, która jest ważnym przeciwutleniaczem oraz opóźnia proces starzenia się skóry.

Co zyskujemy, pijąc drożdże?

kobieta z wypadającymi włosamiRegularne picie drożdży ma zbawienny wpływ na zdrowie naszego organizmu. Dzięki nim nie tylko zachowamy długie i mocne paznokcie oraz odżywimy skórę od wewnątrz, ale także wzmacniamy włosy u nasady i zapobiegamy ich wypadaniu. Udowodnione naukowo działanie drożdży wpływa pozytywnie na stan skóry głowy — skalp przestaje się przetłuszczać, włosy stają się wyraźnie grubsze i nabierają blasku. Dodatkowo, regularne picie napoju drożdżowego gwarantuje nam szybki porost włosów oraz powoduje wysyp nowych, tzw. baby hair, które charakteryzują się niezwykłą miękkością i odpornością.

Drożdże działają również tonizująco — głęboko oczyszczają naszą skórę i regulują wydzielanie nadmiaru sebum. To właśnie dzięki temu zyskały uznanie posiadaczek cer mieszanych i trądzikowych. Preparaty zawierające w swoim składzie drożdże poleca się osobom borykającym się z cerą problemową, zmęczoną, czy zanieczyszczoną, gdyż to właśnie zbawienne działanie drożdży gwarantuje szybkie odżywienie skóry.

Przepis na drożdżową mieszankę

Wiele osób przed rozpoczęciem drożdżowej kuracji zadaje sobie pytanie, jak właściwie przygotować mieszankę. Przepis na drożdżowy napój jest bardzo prosty, a do tego szybki:

  1. 1/4 kostki (ok. 25g) należy dokładnie rozdrobnić w kubku. Drożdże łatwo się kruszą, więc już po kilku chwilach są gotowe do dalszej pracy.
  2. Kubek zalewamy wrzątkiem do połowy wysokości. Bardzo ważne jest, aby drożdże zalewać wrzącą wodą — jest to warunek konieczny, gdyż wysoka temperatura zabija grzyby. Temperatura niższa, niż 90 stopni Celsjusza jest mniej skuteczna, co może przyprawić nas o bóle żołądka.
  3. Zawartość kubka mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Drożdże można pić na ciepło lub na zimno.

nieprzyjemny smak drożdży - wiemy jak poprawić smak

Sposoby na smak

Niestety — drożdże, choć bardzo skuteczne, nie są najprzyjemniejsze w smaku. Zaprawieni w bojach amatorzy drożdżowej kuracji polecają picie mieszanki na zimno, wówczas łatwiej jest ją spożyć. Popularnym sposobem, pozwalającym na poprawienie choć odrobinę nieprzyjemnego smaku drożdżowego napoju, jest zamiana wody na mleko — zarówno naturalne, jak i roślinne. Mieszanki nie można jednak doprawić cukrem — spowoduje to efekt odwrotny do zamierzonego i osłabi działanie drożdży. Nie zaleca się także dodawania miodu, owoców czy słodkiego kakao!

To, co skutecznie poprawi smak drożdżowej mikstury, nie obniżając jednocześnie jej dobroczynnych właściwości to prawdziwe, gorzkie kakao lub kawa rozpuszczalna. Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie odrobiny cynamonu lub przyprawy do piernika — ona także może osłabić smak drożdży i sprawić, aby był niemal niewyczuwalny.

W zastępstwie drożdżowego napoju

Dla niektórych osób smak drożdży jest całkowicie nie do zniesienia. Na szczęście nie muszą się one borykać z nieprzyjemnym napojem i zmuszać się do picia w oczekiwaniu na upragnione efekty. Ciekawą alternatywą dla picia drożdży jest maska nakładana bezpośrednio na skórę głowy. Podobnie jak napój drożdżowy, maska dostarcza naszym włosom potrzebnych im witamin i składników mineralnych. Doskonale sprawdza się jako kosmetyk regulujący pracę gruczołów łojowych, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów, wspomaga wzrost nowych i zapobiega ich wypadaniu. Jak przygotować maskę z drożdży?
  • Dobrze rozczesane włosy dzielimy na równe partie — ułatwi to późniejsze nakładanie maski.
  • Na suche kosmyki nakładamy przygotowaną wcześniej maskę. Warto wmasować substancję w skórę głowy — masaż skalpu poprawia krążenie i wspomaga oczyszczanie się naskórka.
  • Włosy można dowolnie zawinąć, po czym nałożyć na nie szczelny czepek. Tak zabezpieczone kosmyki zawijamy w ręcznik. Pozwoli to na równomierne rozprowadzanie się ciepła po skórze głowy, dzięki czemu łuski włosa łatwiej się otworzą.
  • Maskę spłukujemy po upływie około pół godziny.

Zamiennikiem drożdżowego napoju mogą być również drożdżowe tabletki, które dostępne są w aptekach.

Jak przeprowadzić skuteczną drożdżową kurację?

Gwarantem skuteczności dla drożdżowej kuracji jest regularność i systematyczność. Ważne jest, aby nie pomijać ustalonych wcześniej dawek, nie można również zwiększać ani zmniejszać ilości przyjmowanych drożdży. Najlepiej także pić napój o stałej porze, tak aby utrzymać ciągłość w dostarczaniu substancji zdrowotnych do organizmu.

Kurację można podzielić na dwa etapy, w zależności od tego, jak długo chcemy przyjmować drożdże. Pierwszy etap trwa zwykle około tygodnia — drożdże pijemy wtedy około pięciu dni, przez dwa kolejne robiąc sobie przerwę. Taki podział może ułatwić zadanie osobom początkującym, zwłaszcza tym, które nie przepadają za smakiem drożdży. Drugi etap zakłada przyjmowanie drożdży dłużej, zazwyczaj około miesiąca, z krótkimi przerwami. Drożdże w takim systemie  można pić maksymalnie do trzech miesięcy, po tym czasie należy zrobić sobie dłuższą przerwę, aby organizm zdążył przyswoić wszystkie dostarczone mu witaminy.

Skutki uboczne — czego się spodziewać?

Drożdże, jak powszechnie wiadomo, posiadają działanie oczyszczające. Mają zbawienny wpływ nie tylko na nasze włosy czy paznokcie, ale także na naszą skórę. Podczas przyjmowania drożdży, skóra oczyszcza się od wewnątrz, zatem przez pierwsze kilka dni na naszej twarzy mogą pojawiać się drobne niedoskonałości. Jeśli jednak podczas picia drożdży zacznie dziać się coś niepokojącego, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Zbyt długie spożywanie drożdży może prowadzić do rozwoju choroby, jaką jest drożdżyca. Jest ona następstwem niewłaściwego przygotowywania napoju — aby tego uniknąć, należy zalewać drożdże wrzątkiem, inaczej w prosty sposób można doprowadzić do zagrzybienia organizmu. Surowe grzyby mogą odpowiadać w naszym organizmie za rozwój niekorzystnej mikroflory bakteryjnej — to ona w dużej mierze jest powodem dokuczliwych dolegliwości gastrycznych. Wszystko dzieje się za sprawą procesu fermentacji, który prowadzi do wydzielania się dwutlenku węgla.

Kiedy można zauważyć pierwsze efekty?

Systematyczne spożywanie drożdży oraz utrzymywanie odpowiednich przerw w kuracji szybko prowadzi do pożądanych efektów. Już po kilku tygodniach, włosy są zauważalnie mocniejsze, sprawiają wrażenie silniejszych, miękkich w dotyku i dużo przyjemniejszych, niż przed kuracją. Pojawia się wysyp nowych, drobnych włosków, tak oczekiwany przez wiele osób. Co najważniejsze, regularne picie drożdży redukuje wypadanie włosów nawet do 90%.

Na kuracji drożdżowej korzysta również nasza skóra, która dzięki stosowaniu drożdżowych napojów staje się gładsza w dotyku, bardziej napięta, rozjaśniona. Zauważalnie zmniejsza się nadmierne wydzielanie sebum, niedoskonałości pojawiają się zdecydowanie rzadziej, skóra jest w dużo lepszej kondycji, niż przed zastosowaniem drożdży. Szybko zmieniają się również nasze paznokcie, które stają się twarde i lśniące. Przyjmowanie drożdży zapobiega ich rozdwajaniu się, sprawia, że są w dużo lepszej kondycji. Są twarde, lśniące i przygotowane na wymagające zabiegi kosmetyczne, takie jak hybryda, manicure żelowy czy akrylowy.

drożdżeKuracja drożdżowa dla wytrwałych

Picie drożdży staje się dla niektórych prawdziwym wyzwaniem — chociaż zapewnia wspaniałe efekty, trudno jest wytrwać w powziętym wcześniej postanowieniu. Największą przeszkodą, która na pierwszy rzut oka jest nie do pokonania, jest nieprzyjemny smak i zapach, trudny do zniwelowania. Jednak mimo wszystkich trudności, których picie drożdży może nastręczać, warto podjąć ryzyko i sięgnąć po kurację, która będzie miała tak znamienny wpływ na nasze zdrowie.

 

 

 

 

Treść sponsorowana.

Powiązane treści