Olejki eteryczne – jak je stosować, by dobroczynna moc natury nie obróciła się przeciwko nam?

olejki eteryczne

Olejki eteryczne, czyli wysoce lotne substancje produkowane w tkankach wydzielniczych roślin, są powszechnie wykorzystywane przy pielęgnacji urody oraz stanowią ważny element domowej apteczki entuzjastów ziołolecznictwa i aromaterapii. Chociaż wykazują one zbawienne działanie, należy pamiętać o tym, że do wyprodukowania jednej kropli olejku używa się nieraz wiele kilogramów surowca. Taka koncentracja czynnych substancji chemicznych musi być wykorzystywana z należytą ostrożnością. Jak stosować olejki eteryczne, aby było to w pełni bezpieczne.

Uwagi o zażyciu doustnym

Olejki eteryczne, chociaż stosowane głównie zewnętrznie, stosuje się także doustnie. Ponieważ jedna kropla olejku to często moc kilogramów danej rośliny, nie powinno się ich zażywać bez konsultacji z lekarzem. Przedawkowane mogą one nawet uszkodzić trwale wątrobę, a niewiele trzeba do tego, by zażyć ich za dużo. Istnieją jednak olejki, które powszechnie zażywa się doustnie. Przykładem jest tu olejek pichtowy, stanowiący istotny element naturalnych kuracji wzmacniających odporność i zwalczających infekcje.

Jeżeli już zażywa się takie olejki doustnie, należy pamiętać, że są one równie silne, jak antybiotyki, a nawet silniejsze. Oznacza to, że wyniszczają one dobroczynną florę układu pokarmowego i zaburzają równowagę mikroflory, mogąc spowodować na przykład kandydozę – zupełnie, jak ma to miejsce w przypadku antybiotyków. Podczas zażywania doustnego olejków należy więc zażywać probiotyki, a także spożywać kiszonki, maślanki kefiry i jogurty.

Podobny wpis:  Poznaj najgorętsze trendy mody jesiennej 2020

Olejki eteryczne a ciąża i karmienie piersią

Olejków eterycznych definitywnie nie mogą stosować kobiety w okresie ciąży, gdyż część z nich może spowodować poronienie, i to nawet przy niewielkiej ilości. Dotyczy to wszelkich rodzaju stosowania. Panie w ciąży muszą uważać nawet na kosmetyki i wybierać te, które nie zawierają olejków, szczególnie w przypadku, gdy koncentracja ich w kosmetyku jest znaczna.

Podobnie nie można stosować olejków w okresie karmienia piersią – olejki przenikają do krwiobiegu nawet przez skórę i obecne są w mleku matki. Wpływ większości olejków na niemowlęta nie jest w żaden sposób zbadany, dlatego też należy wykazać się tu ostrożnością i rozwagą, a najlepiej jest zasięgnąć porady lekarskiej.

Olejki eteryczne a skóra

Większości olejków nie można stosować na skórę bez ich rozcieńczenia. Działają one wysoce drażniąco, a nawet parząco. Należy w szczególności uważać na te olejki, które zawierają dużo aldehydów. Należą do nich między innymi olejek cynamonowy i jałowcowy. Obydwie substancje w stanie nierozcieńczonym powodują bolesne poparzenia. Zawsze należy je rozcieńczać, i to znacznie, w olejach bazowych.

Po aplikacji olejków na skórę trzeba też unikać ekspozycji na światło słoneczne, gdyż przez jakiś czas skóra narażona będzie o wiele bardziej na szkodliwe promieniowanie słoneczne, które może ją poparzyć, a częste stosowanie olejków na skórę połączone z kąpielami słonecznymi może nawet doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu skóry.

Podobny wpis:  Seks bez penetracji - wszystko co musisz wiedzieć o pettingu

Bardzo często mają miejsce także reakcje alergiczne na olejki. Na co dzień można nie zdawać sobie sprawy z bycia uczulonym na zawarte w nich substancje, gdyż w naturze oraz w domu nie występują one w stanie tak wysokiej koncentracji, a więc i reakcja organizmu jest słaba lub zupełnie nie występuje. Przed aplikacją każdego olejku trzeba najpierw zrobić jego próbę, nanosząc go w formie rozcieńczonej na mały obszar ciała i obserwować, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Powinno się też dobrać odpowiednie dla siebie stężenie, gdyż reakcja skóry na olejki to indywidualna sprawa. Niektóre osoby mogą zaaplikować dany olejek nawet w formie nierozcieńczonej, a inne będą musiały zastosować znaczne rozcieńczenie.

Olejki eteryczne to wspaniałe substancje, które stanowią najwyższą koncentrację tego, co oferuje nam natura. Niewiele trzeba, aby jej dobroczynna moc obróciła się przeciwko nam i odniosła zupełnie odwrotny od zamierzonego skutek. Przed użyciem każdego olejku trzeba zapoznać się z jego charakterystyką, przetestować go na małym obszarze ciała, dobrać stężenie, a w wielu przypadkach najlepiej jest po prostu skonsultować się ze specjalistą.

Podobne posty:

  • Mity dotyczące tamponów i miesiączkiMity dotyczące tamponów i miesiączki Wokół używania tamponów narosło w internecie bardzo wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Są one jednak często przyczyną rozterek wśród młodych kobiet, które dopiero […]
  • Czy gadżety erotyczne sprawdzą się w Twojej sypialni?Czy gadżety erotyczne sprawdzą się w Twojej sypialni? Chcesz uniknąć rutyny w związku? Zależy Ci na tym, aby zaskoczyć swojego partnera lub partnerkę? A może planujesz niespodziankę dla swojej drugiej połowy? Zbliżająca się rocznica wywołuje […]
  • Medytacja i kontemplacja na zachowanie spokoju i równowagiMedytacja i kontemplacja na zachowanie spokoju i równowagi W dzisiejszym świecie człowiek ma prawo czuć się przytłoczony. Mamy bardzo dużo obowiązków, a z telewizji i mediów społecznościowych bez przerwy dochodzą do nas przeróżne wiadomości. […]
  • Biżuteryjne prezenty na święta. Sprawdź nasze propozycje!Biżuteryjne prezenty na święta. Sprawdź nasze propozycje! Coraz bliżej święta! Szukasz pomysłu na prezent dla mamy, siostry czy koleżanki? Biżuteria zawsze będzie dobrym pomysłem! Sprawdź nasze propozycje biżuteryjnych prezentów […]
  • Pęknięty ząb. Co robić?Pęknięty ząb. Co robić? Uszkodzenie zęba, takie jak pęknięcie, nie zdarza się często. Z tego powodu zazwyczaj wywołuje u pacjenta spore obawy – jak zachować się w takiej sytuacji? Czy uraz tego rodzaju jest […]
  • Dobry człowiek – kim jest i jak nim się stać?Dobry człowiek – kim jest i jak nim się stać? Kobiety mają to do siebie, że stale chcą być w czymś najlepsze. Pęd do sukcesu sprawia, że po drodze można pogubić wiele istotnych spraw dla własnego życia. Przy tym panie zapominają przy […]
Podobny wpis:  Fantazje seksualne i rzeczywistość
Oceń artykuł
[Suma: Średnia: ]