29 kwietnia 2020

Olejki eteryczne – jak je stosować, by dobroczynna moc natury nie obróciła się przeciwko nam?

Olejki eteryczne, czyli wysoce lotne substancje produkowane w tkankach wydzielniczych roślin, są powszechnie wykorzystywane przy pielęgnacji urody oraz stanowią ważny element domowej apteczki entuzjastów ziołolecznictwa i aromaterapii. Chociaż wykazują one zbawienne działanie, należy pamiętać o tym, że do wyprodukowania jednej kropli olejku używa się nieraz wiele kilogramów surowca. Taka koncentracja czynnych substancji chemicznych musi być wykorzystywana z należytą ostrożnością. Jak stosować olejki eteryczne, aby było to w pełni bezpieczne.

Uwagi o zażyciu doustnym

Olejki eteryczne, chociaż stosowane głównie zewnętrznie, stosuje się także doustnie. Ponieważ jedna kropla olejku to często moc kilogramów danej rośliny, nie powinno się ich zażywać bez konsultacji z lekarzem. Przedawkowane mogą one nawet uszkodzić trwale wątrobę, a niewiele trzeba do tego, by zażyć ich za dużo. Istnieją jednak olejki, które powszechnie zażywa się doustnie. Przykładem jest tu olejek pichtowy, stanowiący istotny element naturalnych kuracji wzmacniających odporność i zwalczających infekcje.

Podobny wpis:  Prezerwatywy - rozmiary, rodzaje i poprawne zakładanie

Jeżeli już zażywa się takie olejki doustnie, należy pamiętać, że są one równie silne, jak antybiotyki, a nawet silniejsze. Oznacza to, że wyniszczają one dobroczynną florę układu pokarmowego i zaburzają równowagę mikroflory, mogąc spowodować na przykład kandydozę – zupełnie, jak ma to miejsce w przypadku antybiotyków. Podczas zażywania doustnego olejków należy więc zażywać probiotyki, a także spożywać kiszonki, maślanki kefiry i jogurty.

Olejki eteryczne a ciąża i karmienie piersią

Olejków eterycznych definitywnie nie mogą stosować kobiety w okresie ciąży, gdyż część z nich może spowodować poronienie, i to nawet przy niewielkiej ilości. Dotyczy to wszelkich rodzaju stosowania. Panie w ciąży muszą uważać nawet na kosmetyki i wybierać te, które nie zawierają olejków, szczególnie w przypadku, gdy koncentracja ich w kosmetyku jest znaczna.

Podobnie nie można stosować olejków w okresie karmienia piersią – olejki przenikają do krwiobiegu nawet przez skórę i obecne są w mleku matki. Wpływ większości olejków na niemowlęta nie jest w żaden sposób zbadany, dlatego też należy wykazać się tu ostrożnością i rozwagą, a najlepiej jest zasięgnąć porady lekarskiej.

Podobny wpis:  Jakie lakiery hybrydowe do paznokci warto wybierać?

Olejki eteryczne a skóra

Większości olejków nie można stosować na skórę bez ich rozcieńczenia. Działają one wysoce drażniąco, a nawet parząco. Należy w szczególności uważać na te olejki, które zawierają dużo aldehydów. Należą do nich między innymi olejek cynamonowy i jałowcowy. Obydwie substancje w stanie nierozcieńczonym powodują bolesne poparzenia. Zawsze należy je rozcieńczać, i to znacznie, w olejach bazowych.

Po aplikacji olejków na skórę trzeba też unikać ekspozycji na światło słoneczne, gdyż przez jakiś czas skóra narażona będzie o wiele bardziej na szkodliwe promieniowanie słoneczne, które może ją poparzyć, a częste stosowanie olejków na skórę połączone z kąpielami słonecznymi może nawet doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu skóry.

Bardzo często mają miejsce także reakcje alergiczne na olejki. Na co dzień można nie zdawać sobie sprawy z bycia uczulonym na zawarte w nich substancje, gdyż w naturze oraz w domu nie występują one w stanie tak wysokiej koncentracji, a więc i reakcja organizmu jest słaba lub zupełnie nie występuje. Przed aplikacją każdego olejku trzeba najpierw zrobić jego próbę, nanosząc go w formie rozcieńczonej na mały obszar ciała i obserwować, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Powinno się też dobrać odpowiednie dla siebie stężenie, gdyż reakcja skóry na olejki to indywidualna sprawa. Niektóre osoby mogą zaaplikować dany olejek nawet w formie nierozcieńczonej, a inne będą musiały zastosować znaczne rozcieńczenie.

Podobny wpis:  Spódnica rozkloszowana - jak i kiedy ją nosić?

Olejki eteryczne to wspaniałe substancje, które stanowią najwyższą koncentrację tego, co oferuje nam natura. Niewiele trzeba, aby jej dobroczynna moc obróciła się przeciwko nam i odniosła zupełnie odwrotny od zamierzonego skutek. Przed użyciem każdego olejku trzeba zapoznać się z jego charakterystyką, przetestować go na małym obszarze ciała, dobrać stężenie, a w wielu przypadkach najlepiej jest po prostu skonsultować się ze specjalistą.

Powiązane treści