29 kwietnia 2020

Olejki eteryczne – jak je stosować, by dobroczynna moc natury nie obróciła się przeciwko nam?

Olejki eteryczne, czyli wysoce lotne substancje produkowane w tkankach wydzielniczych roślin, są powszechnie wykorzystywane przy pielęgnacji urody oraz stanowią ważny element domowej apteczki entuzjastów ziołolecznictwa i aromaterapii. Chociaż wykazują one zbawienne działanie, należy pamiętać o tym, że do wyprodukowania jednej kropli olejku używa się nieraz wiele kilogramów surowca. Taka koncentracja czynnych substancji chemicznych musi być wykorzystywana z należytą ostrożnością. Jak stosować olejki eteryczne, aby było to w pełni bezpieczne.

Uwagi o zażyciu doustnym

Olejki eteryczne, chociaż stosowane głównie zewnętrznie, stosuje się także doustnie. Ponieważ jedna kropla olejku to często moc kilogramów danej rośliny, nie powinno się ich zażywać bez konsultacji z lekarzem. Przedawkowane mogą one nawet uszkodzić trwale wątrobę, a niewiele trzeba do tego, by zażyć ich za dużo. Istnieją jednak olejki, które powszechnie zażywa się doustnie. Przykładem jest tu olejek pichtowy, stanowiący istotny element naturalnych kuracji wzmacniających odporność i zwalczających infekcje.

Podobny wpis:  Jak korzystać ze świec do masażu?

Jeżeli już zażywa się takie olejki doustnie, należy pamiętać, że są one równie silne, jak antybiotyki, a nawet silniejsze. Oznacza to, że wyniszczają one dobroczynną florę układu pokarmowego i zaburzają równowagę mikroflory, mogąc spowodować na przykład kandydozę – zupełnie, jak ma to miejsce w przypadku antybiotyków. Podczas zażywania doustnego olejków należy więc zażywać probiotyki, a także spożywać kiszonki, maślanki kefiry i jogurty.

Olejki eteryczne a ciąża i karmienie piersią

Olejków eterycznych definitywnie nie mogą stosować kobiety w okresie ciąży, gdyż część z nich może spowodować poronienie, i to nawet przy niewielkiej ilości. Dotyczy to wszelkich rodzaju stosowania. Panie w ciąży muszą uważać nawet na kosmetyki i wybierać te, które nie zawierają olejków, szczególnie w przypadku, gdy koncentracja ich w kosmetyku jest znaczna.

Podobnie nie można stosować olejków w okresie karmienia piersią – olejki przenikają do krwiobiegu nawet przez skórę i obecne są w mleku matki. Wpływ większości olejków na niemowlęta nie jest w żaden sposób zbadany, dlatego też należy wykazać się tu ostrożnością i rozwagą, a najlepiej jest zasięgnąć porady lekarskiej.

Podobny wpis:  Praca biurowa i sport - jakie dyscypliny wybrać i co ćwiczyć?

Olejki eteryczne a skóra

Większości olejków nie można stosować na skórę bez ich rozcieńczenia. Działają one wysoce drażniąco, a nawet parząco. Należy w szczególności uważać na te olejki, które zawierają dużo aldehydów. Należą do nich między innymi olejek cynamonowy i jałowcowy. Obydwie substancje w stanie nierozcieńczonym powodują bolesne poparzenia. Zawsze należy je rozcieńczać, i to znacznie, w olejach bazowych.

Po aplikacji olejków na skórę trzeba też unikać ekspozycji na światło słoneczne, gdyż przez jakiś czas skóra narażona będzie o wiele bardziej na szkodliwe promieniowanie słoneczne, które może ją poparzyć, a częste stosowanie olejków na skórę połączone z kąpielami słonecznymi może nawet doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu skóry.

Bardzo często mają miejsce także reakcje alergiczne na olejki. Na co dzień można nie zdawać sobie sprawy z bycia uczulonym na zawarte w nich substancje, gdyż w naturze oraz w domu nie występują one w stanie tak wysokiej koncentracji, a więc i reakcja organizmu jest słaba lub zupełnie nie występuje. Przed aplikacją każdego olejku trzeba najpierw zrobić jego próbę, nanosząc go w formie rozcieńczonej na mały obszar ciała i obserwować, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Powinno się też dobrać odpowiednie dla siebie stężenie, gdyż reakcja skóry na olejki to indywidualna sprawa. Niektóre osoby mogą zaaplikować dany olejek nawet w formie nierozcieńczonej, a inne będą musiały zastosować znaczne rozcieńczenie.

Podobny wpis:  Jak dopasować sukienkę do swojego typu figury?

Olejki eteryczne to wspaniałe substancje, które stanowią najwyższą koncentrację tego, co oferuje nam natura. Niewiele trzeba, aby jej dobroczynna moc obróciła się przeciwko nam i odniosła zupełnie odwrotny od zamierzonego skutek. Przed użyciem każdego olejku trzeba zapoznać się z jego charakterystyką, przetestować go na małym obszarze ciała, dobrać stężenie, a w wielu przypadkach najlepiej jest po prostu skonsultować się ze specjalistą.

Powiązane treści