Czy zapewniasz włosom wszystko, czego potrzebują? Czy dobrze dobierasz kosmetyki?
Jak wybrać szampon?
Marzą ci się włosy niczym z reklamy? Gładkie, miękkie, lśniące, a przy tym mocne i zdrowe? Właściwe oczyszczanie, odżywianie oraz nawilżanie jest podstawą pielęgnacji. Zacząć ją należy od sprecyzowania rodzaju swojej skóry głowy i włosów, ich potrzeb, skłonności. Najwięcej trudności przysparza wybór odpowiedniego szamponu. Wciąż wiele z nas jest przyzwyczajonych do tego, by kupować szampon np. do włosów przetłuszczających się, suchych, kręconych, osłabionych itp. Dlaczego to błąd? Szampon ma przede wszystkim oczyszczać skalp, dlatego to on powinien sugerować, jaki produkt myjący będzie najlepszy. Szampon należy bowiem wmasowywać tylko w skórę głowy. Włosy myjemy odżywką.
Jeśli zatem twój skalp jest mocno przesuszony, wybierz szampon intensywnie nawilżający lub z emolientami, jeśli szybko się przetłuszcza, postaw na szampon normalizujący pracę gruczołów łojowych. Na co dzień zawsze myj głowę szamponem łagodnym, bez zawartości silnie drażniących składników, SLS, SLES. Jedno mycie w tygodniu silnym rypaczem będzie w zupełności wystarczające.
A co z częstotliwością? Skąd wiedzieć, jak często myć włosy? To kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od produkcji sebum, kondycji włosów oraz ich rodzaju. Lekko przetłuszczona burza loków będzie wyglądać lepiej niż przetłuszczone włosy cienkie i przerzedzone. Sama obserwuj swoją fryzurę. Jeżeli czujesz, że nie prezentuje się już dobrze lub co gorsza, pojawia się swędzenie głowy, nie czekaj z myciem. Możesz je wykonywać nawet codziennie, lecz koniecznie używaj wówczas delikatnych szamponów.
Mycie włosów metodą OMO – na czym polega i dlaczego jest warte uwagi?
To sposób, który nie tylko dostarczy twoim włosom cennych składników, ale również zabezpieczy je przed tymi mniej korzystnymi. Jak zostało wspomniane, szampon może niszczyć włosy, dlatego zaleca się wcześniej zabezpieczyć je odżywką. Nazwa metody OMO wzięła się właśnie od kolejności: odżywka -mycie-odżywka.
Zacznij od zwilżenia włosów i nałożenia na nie odżywki proteinowej bądź humektantowej. Z reguły stosujemy je zamiennie, w zależności od tego, czego akurat potrzebują włosy, by zachować równowagę PEH.
Krok drugi, czyli mycie dotyczy skóry głowy. Nałożona wcześniej odżywka, zabezpiecza w tym czasie pasma przed ewentualnym szkodliwym działaniem substancji zawartych w szamponie, szczególnie gdy używasz rypacza.
Po spłukaniu głowy i odciśnięciu nadmiaru wody przychodzi pora na odżywkę emolienową. Jej zadaniem jest wygładzenie włosów, dogłębne ich nawilżenie, a także zabezpieczenie przed utratą wody.
Inne zabiegi pielęgnacyjne, które poprawią jakość włosów
Świadoma pielęgnacja włosów to przede wszystkim mycie i odżywianie, ale poza nim warto także wprowadzić regularne peelingi skóry głowy, olejowanie włosów, masaże skalpu oraz wcierki.
Nie bez znaczenia jest także to, co jesz, jaki tryb życia prowadzisz oraz jak traktujesz swoje włosy. Pamiętaj, że nie służy im wysoka temperatura, ciasne upięcia, zawijanie w turban z ręcznika, ani ekspozycja na słońce. Warto pochylić się także nad poszewką poduszki. Włosy w ciągu nocy bowiem narażone są na kontakt z potem i pocieranie, które może je łamać, uszkadzać ich strukturę. Często pierz poszewkę, rozważ zakup jedwabnej, ewentualnie nakładaj na głowę jedwabny czepek, albo chociaż zaplataj w warkocz związany jedwabną gumką.
Artykuł partnera.