29 kwietnia 2020

Jakie witaminy przyjmować w ciąży?

Ciąża to czas oczekiwania na nowe życie. Kobieta przez 9 miesięcy nosi pod sercem swoje dziecko, dlatego też zawsze chce by było zdrowe i silne. Niezwykle ważna jest odpowiednia suplementacja preparatami witaminowymi i kwasem foliowym każdej ciężarnej. Lekarze rekomendują sprawdzone preparaty nie tylko od chwili poczęcia, ale nawet na etapie planowania ciąży. Warto wiedzieć, jakie witaminy powinna przyjmować przyszła mama.Jakie witaminy i pierwiastki należy przyjmować w ciąży?

Przyjmowanie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych gwarantuje zdrowie zarówno dla dziecka, jak i dla ciężarnej. Nie zawsze wystarcza jedynie zbilansowana dieta – często witaminy należy uzupełniać specjalnymi preparatami dedykowanymi dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących.

Kwas foliowy – od chwili poczęcia kwas foliowy jest niezwykle ważny. Kształtuje cewę nerwową, która następnie rozwinie się w mózg oraz kręgosłup. Niedobory kwasu foliowego mogą powodować wodogłowie czy rozszczep kręgosłupa – często są to bardzo poważne schorzenia, prowadzące do upośledzenia fizycznego i umysłowego. Ciężarna powinna przyjmować co najmniej 400 ug kwasu foliowego dziennie.

Podobny wpis:  Jak wzbudzić zainteresowanie mężczyzn?

Jod – suplementacja jodem jest bardzo ważna, ponieważ odpowiada za prawidłową pracę tarczycy zarówno matki, jak i dziecka. Zalecana dawka jodu to 150 μg dziennie.

Żelazo – niedobory żelaza są bardzo częstą przyczyną anemii u ciężarnych, powodującej osłabienie, bladość, skłonność do omdleń. Zalecana dawka żelaza to 30-60 mg na dobę, w zależności od wyników morfologii.

Witamina D – przyjmowanie witaminy D w ilości 1500-2000 IU na dobę pozwala na utrzymanie równowagi gospodarki wapniowo – fosforanowej w organizmie ciężarnej. Niedobory witaminy D mogą skutkować nawet zaburzeniami genetycznymi płodu, a często słabą mineralizacją kości czy rozwojem krzywicy.

Co z DHA?
Lekarze zalecają ponadto przyjmowanie przez ciężarne DHA w ilości 600-1000 mg dziennie. Głównym źródłem cennego DHA są ryby morskie oraz owoce morza. DHA korzystnie wpływa na rozwój mózgu oraz ośrodku wzroku u dziecka, kwas ten jest materiałem budulcowym również dla komórek nerwowych. naukowcy udowodnili, że codzienna dawka DHA zapobiega przedwczesnemu porodowi.

Podobny wpis:  Dobry człowiek - kim jest i jak nim się stać?

Powiązane treści