4 grudnia 2023

Jakie jest obowiązkowe oświetlenie roweru?

Przemieszczając się rowerem, stajesz się uczestnikiem ruchu drogowego i zobowiązujesz się do przestrzegania aktualnych przepisów drogowych. Zgodnie z obowiązującymi ustawami, jednym z wymogów jest posiadanie odpowiedniego oświetlenia. Włączając się do ruchu, stajesz się odpowiedzialny nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też pozostałych osób, zarówno kierujących pojazdami jak i pieszych.

Wyposaż rower w niezbędne wyposażenie

By zapewnić dobrą widoczność na drodze, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury jasno określa, jakie warunki techniczne muszą spełniać dwukołowe pojazdy. Każdy rower, powinien zostać wyposażony w hamulec, sygnał dźwiękowy oraz oświetlenie rowerowe – przednie, tylne odblaskowe oraz tylne świecące ciągle lub migająco. Na przodzie światło pozycyjne powinno zachować barwę białą lub żółtą selektywną, stosowaną w światłach mijania w autach. Tył roweru powinien być wyposażony w światło odblaskowe oraz pozycyjne o barwie czerwonej. O ile można stosować migające lampki do roweru, niedozwolona jest zmiana ich koloru. Przepisy regulują również wysokość na której należy zamontować światła tak, by nie oślepiać innych uczestników ruchu stwarzając niebezpieczeństwo. Przednie i tylne muszą być umieszczone symetrycznie, na jednej wysokości, którą dokładnie określa rozporządzenie, jako znajdującej się od 25 do 150 cm od powierzchni jezdni. Poza wymaganymi elementami, dla zwiększenia bezpieczeństwa warto stosować kamizelkę odblaskową oraz kask.

Podobny wpis:  Codzienny demakijaż

Kiedy należy używać oświetlenia roweru?

Lampki na rower wymagane są od zmierzchu do świtu oraz podczas jazdy tunelem. Ponieważ pojazd nie posiada typowych świateł dziennych, za widoku niezbędne jest przede wszystkim tylne czerwone światło odblaskowe. Za brak pozostałych, w tych godzinach, nie otrzymamy mandatu. Pamiętajmy, że chęć skrętu należy symbolizować poprzez wyciągnięcie odpowiedniej ręki, nie potrzebujemy do tego dodatkowych sygnałów świetlnych. Ponieważ brak któregokolwiek z elementów, podczas kontroli, może poskutkować otrzymaniem mandatu, kompletując wyposażenie do roweru należy mieć na uwadze aktualne przepisy oraz własne bezpieczeństwo.

Materiał sponsorowany.

Powiązane treści