1 października 2020

Jak wybrać i jak stosować serum do twarzy?

Jak poprawić wygląd skóry twarzy? Rozwiązaniem jest odpowiednia pielęgnacja, a więc dobranie specjalnych kosmetyków i ich poprawne stosowanie. Dla osób odczuwających dyskomfort i napięcie skóry mimo stosowania kremu takim preparatem będzie serum do twarzy. Ale czy można stosować serum zamiast kremu, jak używać serum do twarzy i kto powinien po nie sięgnąć?

Co to jest serum do twarzy?

Jest to kosmetyk najczęściej w postaci gęstego płynu o konsystencji przypominającej emulsję lub żel, który posiada wysokie stężenie substancji aktywnych i ma bogatszy skład od kremu. Najczęściej można kupić serum w ampułkach lub w szklanej butelce z pipetką do dozowania kosmetyku.

Do czego służy serum? Stosowanie tego kosmetyku ma na celu poprawienie wyglądu i kondycji skóry w krótkim czasie. W zależności od tego jakie serum wybierzemy może ono dodatkowo mieć działanie regenerujące, złuszczające, wygładzające, ujędrniające lub przeciwzmarszczkowe. W dobrze zaopatrzonej drogerii można kupić kosmetyki do twarzy takie jak: serum na przebarwienia, na niedoskonałości, na trądzik, na zmarszczki, na blizny, na zaczerwienienie i inne problemy dermatologiczne. Zatem uogólniając serum do twarzy powinny stosować osoby niezadowolone z wyglądu skóry twarzy oraz osoby, które zauważyły pierwsze oznaki starzenia się, spadek jędrności i witalności skóry. Najczęściej wiąże się to z wiekiem dlatego ogólnie przyjmuje się, że serum to kosmetyk dla osób powyżej 25 roku życia.

Co zawiera serum do twarzy? Firmy kosmetyczne oferują różne typy tego kosmetyku. Można kupić naturalne serum do twarzy na bazie olejków roślinnych, serum na bazie wody np: kwiatowej lub serum zawierające innowacyjne składniki opracowane w laboratoriach, takie jak peptydy, liposomy, kwasy, kolagen, ceramidy i witaminy.

Podsumowując można podzielić rodzaje serum ze względu na:

  • sposób działania:
    • serum odmładzające,
    • serum nawilżające,
    • serum witaminowe,
    • serum przeciwzmarszczkowe,
    • serum wygładzające,
    • serum normalizujące do skóry problematycznej.
  • konsystencję i formułę:
    • serum wodne,
    • serum wodno-żelowe,
    • serum olejowe,
    • serum w formie emulsji.
  • rodzaj opakowania:
    • serum w ampułkach,
    • serum z pipetką,
    • serum z kroplomierzem,
    • serum w butelce z pompką.
  • przeznaczenie:
    • serum do twarzy,
    • serum do paznokci,
    • serum do rzęs,
    • serum do skóry głowy i włosów, np: na wypadanie włosów
    • serum do ciała, np: antycellulitowe.

Jak używać serum na twarz?

Trudno tu zalecić jeden uniwersalny sposób, gdyż wiele zależy od rodzaju kosmetyku, np. serum złuszczającego nie powinno się stosować codziennie, gdyż można w ten sposób podrażnić skórę, natomiast serum z witaminą C jak najbardziej może być codziennie nakładane. Dlatego zawsze trzeba stosować się do zaleceń producenta oraz ulotki dołączonej do opakowania danego produktu. Jedynie stosowanie serum z zalecaną systematycznością przyniesie oczekiwane efekty.

Jednak można wyróżnić kilka zasad jak stosować serum do twarzy:

  1. Po pierwsze jeżeli mamy serum w ampułkach to na jednorazową aplikację zużywamy całą zawartość pojedynczej ampułki. Czasami bywa, że skóra twarzy nie przyjmuje tak dużej ilości kosmetyku, wówczas pozostałość nakładamy na szyję i dekolt. Nie zostawiamy niepełnych ampułek na kolejną aplikację. Jeżeli mamy serum z aplikatorem lub kroplomierzem to aplikujemy kosmetyk do momentu aż skóra go wchłania. Możliwości absorpcyjne skóry to indywidualna kwestia.
  2. Po drugie nie nakładamy serum bezpośrednio na skórę twarzy. Kosmetyk należy wlać do zagłębienia dłoni, delikatnie go rozgrzać, rozprowadzić na dłoniach i dopiero wmasować w skórę twarzy, szyi i dekoltu omijając okolice oczu.
  3. Po trzecie serum nakładamy zawsze na oczyszczoną skórę twarzy za pomocą neutralnego płynu micelarnego, wody termalnej lub zwykłej wody. Aby serum lepiej się wchłaniało można pozostawić skórę lekko wilgotną.
  4. Po czwarte podczas nakładania produktu możemy wykonać subtelny masaż, który pobudzi krążenie i poprawi wchłanianie substancji czynnych do głębszych warstw skóry.

Jak długo stosować serum? Skóra ma tendencję do przyzwyczajania się do kosmetyków i ta zasada dotyczy również serum do skóry twarzy. Dlatego należy je stosować okresowo przez kilka tygodni jako rodzaj kuracji np: odmładzającej, ujędrniającej, rewitalizującej czy wygładzającej. Po czym należy na kilka tygodni zrezygnować z jego stosowania. Pozwoli to na najbardziej efektywne wykorzystanie właściwości składników aktywnych serum do twarzy.

Należy też podkreślić, że serum nie zastępuje kremu do twarzy więc po całkowitym wchłonięciu kosmetyku powinno się zastosować krem do twarzy, który wzmacnia i utrwala działanie serum oraz zabezpiecza przed parowaniem i utlenianiem jego składników. Zatem kolejność stosowania kosmetyków to na początek pianka lub żel oczyszczający do twarzy, następnie tonik lub woda termalna do twarzy, kolejno serum do twarzy i na koniec krem do twarzy i krem pod oczy.

Jak wybrać serum do twarzy? Kupując kosmetyk należy w pierwszej kolejności określić swój typ cery i zastanowić się jakie potrzeby ma nasza skóra. Dzięki takiej analizie łatwiej będzie nam wybrać serum, którego stosowanie przyniesie zadowalające efekty. Rodzaj preparatu dobieramy też ze względu na problemy dermatologiczne lub niedoskonałości skóry z jakimi się zmagamy. Przykładowo można się zdecydować na serum na zmarszczki z kwasem hialuronowym AVA Aktywator młodości, serum z peptydami SESDERMA Factor G Renew, antyoksydacyjne serum z witaminą C LIQ CC, serum z kolagenem Ava HOME SPA, serum z retinolem BasicLab, peelingujące serum z kwasem glikolowym VICHY Liftactiv Glyco-C lub wiele innych.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści