Codzienny demakijaż to konieczność, nawet jeśli tego dnia nie miałyśmy na sobie makijażu. Systematyczne oczyszczanie to warunek dbania o cerę. Jeśli zapomnimy o tym kroku w jej pielęgnacji, skóra nie będzie mogła swobodnie oddychać, co zaowocuje jej szarą barwą i zmęczonym wyglądem. Taki wieczorny rytuał pozwala na to, żeby skóra wchłonęła dobroczynne substancje zawarte w kremie i regenerowała się podczas snu. Dowiedz się, jak właściwie dobrać kosmetyki do demakijażu i o czym pamiętać podczas demakijażu.
Dopasowanie kosmetyku do cery
Wybór produktu do oczyszczania twarzy z makijażu i codziennych zanieczyszczeń to dość ważna sprawa – nieodpowiednio dobrany potrafi wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najlepiej jest u dermatologa lub kosmetyczki określić własny typ cery, i dopiero z tą wiedzą wybrać się do drogerii na zakupy. Inne będą bowiem właściwości żeli, pianek, toników przeznaczonych do skóry tłustej, a inne do normalnej czy dojrzałej.
Osoby, które nie mają większych problemów ze skórą, mogą wybrać wygodne produkty typu 3 w 1, łączące w sobie właściwości płynu do demakijażu, żelu oczyszczającego i toniku. Dla cery tłustej najlepsze są lekkie pianki i żele z dodatkiem substancji antybakteryjnych. Skóra starszych osób z wdzięcznością przyjmie działanie mleczek i śmietanek kosmetycznych, bardziej gęstych i nawilżających.
Po oczyszczaniu – tonizowanie
Po użyciu podstawowego kosmetyku oczyszczającego dobrze jest jeszcze wspomóc jego działanie tonikiem, który usuwa ostatnie resztki makijażu i zabrudzeń, nadając cerze naturalne, właściwe jej pH. Jeśli znaleźliśmy właściwe mleczko, wybór toniku nie powinien być problemem, najlepiej jest dokupić produkt z tej samej linii – ich składniki będą nawzajem się uzupełniać.
Prawidłowo wykonany demakijaż
Podczas wykonywania demakijażu należy pamiętać, aby zbyt długo nie przetrzymywać kosmetyków na skórze, ponieważ zawierają one w sobie także jakąś dawkę detergentów. Zbyt szybkie użycie również nie jest wskazane. Optymalne jest wmasowanie w twarz mleczka palcami i starcie go po ok. 30 sekundach. Następnie należy lekko natrzepać twarz wacikiem nasączonym tonikiem. Jeśli musimy zetrzeć makijaż z oczu, róbmy to wyjątkowo delikatnie, ponieważ skóra w tych okolicach łatwo się rozciąga. Najlepiej jest przyłożyć do powieki nasączony wacik lub płatek kosmetyczny, pozwolić kosmetykowi zadziałać i po chwili przesunąć go w dół poza linię rzęs. W następnej kolejności zmywamy makijaż ust i dopiero pozostałą skórę twarzy.
Tak przygotowana skóra gotowa jest do przyjęcia dawki kosmetyków pielęgnacyjnych.