5 czerwca 2024

Jak dobrać koszulę damską do figury? 3 praktyczne wskazówki

Koszula damska to podstawa w garderobie każdej kobiety, która na co dzień ubiera się elegancko. Powinna znaleźć się także w szafach pań, które noszą ją okazjonalnie. To, co ważne w przypadku koszuli, to odpowiednie jej dopasowanie do sylwetki. Jak dobrać damską koszulę do figury? Podpowiadamy!

1. Typ figury a fason koszuli

Musisz wiedzieć, że koszule damskie występują w wielu krojach, kolorach i wzorach, a także posiadają różnego typu elementy ozdobne. To, jaką możesz włożyć, zależy nie tylko od okazji, ale przede wszystkim od typu figury. Dzięki odpowiedniemu dobraniu koszuli do sylwetki uda Ci się zamaskować jej niedoskonałości i podkreślić atuty. Dzięki temu będziesz dobrze wyglądać, a co za tym idzie – znakomicie się czuć. Wyróżnia się cztery podstawowe typy figury damskiej. Jaki fason koszuli będzie odpowiedni dla każdej z nich?

Sylwetka klepsydra a koszula

Sylwetka w kształcie klepsydry (litery „X”) uchodzi za najbardziej kobiecą. Charakteryzuje ją wyraźnie zaznaczona talia, duży biust i krągłe biodra. Warto te atuty podkreślać. Jaka koszula będzie najlepsza dla klepsydry? Taka, która ma prostą linię ramion, zaznaczone zaszewkami wcięcie w talii i lekko rozszerzany dół. Panie o sylwetce w kształcie litery „X” powinny wybierać koszule z dekoltem w serek, a unikać modeli zapinanych pod samą szyję.

Koszula damska w kolorze camel z dekoltem w serek OCHNIK KOSDT-0157-24 (W24)

Figura gruszki – jaka koszula najlepsza?

Panie, które mają ciało w kształcie litery „A”, określane są jako „gruszki”. W ich przypadku sylwetka ma zdecydowanie szerszy dół. Ramiona są wąskie, piersi umiarkowane, talia zaznaczona, biodra dość szerokie, a uda masywne. Jaki fason koszuli będzie najlepszy dla sylwetki gruszki? Na pewno warto nią wyrównać dysproporcje pomiędzy ramionami a biodrami. W tym celu najlepiej sprawdzają się koszule z bufkami. Można wybrać także model z poduszkami na ramionach. Świetne są również koszule z pagonami i falbanami w górnej części. Panie o figurze gruszki powinny stawiać na ubrania zaznaczające ich wcięcie w talii. Aby nie podkreślać tego, jak szerokie są biodra, lepiej postawić na krótsze kroje niż te, które kończą się w ich połowie. Fason koszuli dla gruszki nie może być zbyt obcisły.

Błękitna koszula w paski damska marki OCHNIK KOSDT-0156-62 (W24)

Koszula dla pań o figurze jabłka

Sylwetka kobiet, które nie mają widocznie zaznaczonego wcięcia w talii, ale za to posiadają dość duży brzuszek i piersi, a szczupłe nogi, określana jest jako „jabłko”. Ich figura przypomina kształtem literę „O”. Jakie koszule są dla nich najlepsze? Z pewnością te, które pozwalają zaakcentować talię. Umożliwia to fason kopertowy, zwłaszcza z wiązaniem w pasie, ale i modele z wyżej zaznaczoną talią. Dobrze, gdy koszula ma głęboki dekolt. Wówczas cała sylwetka staje się bardziej smukła. Panie o figurze jabłka mogą stawiać na koszule rozszerzające się ku dołowi, a także tuniki.

Kremowa, lniana koszula damska OCHNIK KOSDT-0153-12 (W24)

Jaka koszula dla kobiet o sylwetce w kształcie litery „V”?

Panie, które mają szerokie ramiona i wąskie biodra, określane są jako te o figurze odwróconego trójkąta. Ich ciała przypominają literę „V”. Kobiety te mają z reguły ładne wcięcie w talii, zgrabne nogi, ale mały biust przy dość szerokich ramionach. Jaki fason koszuli pomoże nadać jej pożądanych proporcji? W takim wypadku najlepsze są klasyczne koszule damskie. Powinny mieć prosty krój. Trzeba odpuścić wszelkie dodatkowe elementy na linii ramion i dekoltu, by dodatkowo nie poszerzały sylwetki w tym miejscu. Z kolei dół koszuli może być lekko rozszerzany, by zaakcentować biodra.

Biała, ażurowa koszula damska OCHNIK KOSDT-0152-11 (W24)

2. Jak dobrać kolor i wzór koszuli damskiej do sylwetki?

Czy kolor koszuli ma znaczenie? Czy wpływa na to, jak prezentuje się figura? Jak najbardziej! Panie, które mają obfite kształty, powinny stawiać przede wszystkim na jasne kolory. Dla nich są biele, beże i pastele – w zależności od typu kolorystycznego. Dobrze jednak, by wybierały jednobarwne koszule. Z kolei drobne kobiety mogą sobie pozwolić zarówno na te gładkie, najlepiej jasne, jak i wzorzyste modele z dużymi elementami lub drobnymi, rozsianymi na całości. Jeśli chodzi o paski, to zasada jest dość prosta – koszula w poziome pasy będzie poszerzać, a w pionowe – wysmuklać sylwetkę. Warto jednak wybierać te cienkie zamiast szerokich.

3. Dla kogo koszula oversize?

Z mody nie wychodzą ubrania oversize. Czy przeskalowana koszula będzie zawsze dobrym wyborem? Czy pasuje do każdej damskiej figury? Zakłada się, że zarówno drobne panie, jak i te o pełnych kształtach mogą nosić koszulę oversize. Ważne jest to, z czym się ją łączy. Szczupłe kobiety mogą zestawić ją ze spodniami z szeroką nogawką w kant, wsuwając ją za pas. Panie o sylwetce jabłka czy klepsydry powinny wybrać dopasowane spodnie lub spódnicę, a koszulę pozostawić luźną, by tuszowała brzuch.

Dobierając koszulę do figury, warto pamiętać o tym, jakie są jej atuty, a jakie mankamenty. Odpowiedni fason, kolor i wzór może zdziałać cuda. Co więcej, dobrze skrojona i dopasowana do sylwetki koszula może sprawić, że będziesz nie tylko wyglądać dobrze, ale i cudownie się czuć, a to wpłynie pozytywnie na Twoje samoocenę i pewność siebie.

Artykuł zewnętrzny.

Powiązane treści