W jaki sposób ginekolog może pomóc kobiecie zajść w ciążę?

Zadaniem lekarza ginekologa jest diagnostyka i leczenie chorób kobiecych. Do ginekologa pacjentki zgłaszają się więc przede wszystkim na okresowe badania, które mają na celu stwierdzenie, czy w ich organizmie, na pewno wszystko działa tak jak powinno. Ginekolog jest w stanie jednak przynieść pomoc nie tylko w przypadku zagrożenia lub powstania jakichś chorób, schorzeń lub infekcji intymnych, ale również zajmuje się m.in. prowadzeniem ciąży oraz pomaganiem pacjentkom zajść w ciążę. W artykule tłumaczymy, jaka może być rola ginekologa w tym procesie.

Doradztwo w zakresie właściwego przygotowania organizmu do zajścia w ciążę

Podstawowa pomoc ginekologa w zajściu w ciążę obejmuje właściwe przygotowanie pacjentki do tego etapu życia, przede wszystkim jednak jej organizmu. Wizyta w gabinecie ginekologicznym pozwala pacjentce uzyskać wiele istotnych informacji dotyczących tego, w jaki sposób powinna przygotować swój organizm, nie tylko po to, żeby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, ale również po to, żeby zapewnić później rosnącemu w jej brzuchu maleństwu właściwe warunki do rozwoju. Ginekolog doradza pacjentce m.in. w kwestii tego, jak powinna wyglądać stosowana przez nią dieta, jakie składniki odżywcze na pewno pacjentka powinna sobie zapewniać i jakich produktów raczej powinna unikać. Lekarz na pewno także przekaże pacjentce, jak ważne jest dbanie w tym okresie o odpowiednią kondycję fizyczną i psychiczną. Dlaczego powinna zapewniać sobie odpowiednią ilość ruchu i co zrobić, żeby unikać dużego stresu. W trakcie konsultacji ginekologicznej przed planowanym zajściem w ciążę z pewnością także zostaną przeprowadzone lub zlecone odpowiednie badania diagnostyczne, które pozwolą określić, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do starania się w danym czasie o dziecko.

Podobny wpis:  Organizujemy wieczór panieński

Jakie badania są standardowo wykonywane u pacjentek, które chcą zajść w ciążę?

W trakcie przygotowań do zajścia w ciążę podstawowe badania mają na celu określenie, czy pacjentka jest gotowa do zajścia w  ciążę, czy ma odpowiednią kondycję fizyczną, czy stosowana przez nią dieta pozwala dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz, czy na pewno jest w pełni zdrowa.  W tym celu wykonywane są m.in. morfologia i badanie moczu. Konieczne jest jednak także wykonanie podstawowego badania ginekologicznego oraz badania cytologicznego. Jeśli pacjentka przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę stosowała antykoncepcję hormonalną, lekarz powinien jej wytłumaczyć, po jakim czasie od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, będzie miała szansę zajść w ciążę oraz nauczy ją kontrolować swój cykl owulacyjny, żeby miała możliwość świadomego wybrania idealnego momentu do starania się o zajście w ciążę. Pomoc lekarza ginekologa jest jednak także niezbędna  w przypadku powstania u pacjentki problemów z doprowadzeniem do zajścia w ciążę. W jaki sposób może jej wtedy pomóc?

Podobny wpis:  Jak wybrać odżywkę do włosów kręconych i cieszyć się pięknym wyglądem na co dzień?

Badania wykonywane w przypadku problemów z zajściem w ciążę

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z prywatnego gabinetu ginekologicznego w BiałymstokuRola lekarza ginekologa w przypadku powstania problemów z zajściem w ciążę u pacjentki jest bardzo duża. Początkowe długie niepowodzenia w zajściu w ciążę, a  w przypadku prób, które trwają już przynajmniej rok – niepłodność, może mieć bowiem dużo przyczyn, które w niektórych przypadkach można zdiagnozować i się ich pozbyć. W tym celu niezbędne jest jednak na początku przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych. Badania ginekologiczne czasami są w tym przypadku jedynie pierwszym etapem, ale są jednak niezbędne.

W przypadku stwierdzenia u pacjentki długotrwałych problemów z zajściem w  ciążę, w gabinecie ginekologicznym przeprowadza się różnego rodzaju badania. Najważniejsze z nich to na pewno USG narządów rodnych, badanie drożności jajowodów oraz testy owulacji i testy PCT.  W niektórych przypadkach niezbędne może być również, w celu dokładnej oceny budowy narządów rodnych, wykonanie badanie laparoskopem oraz badań hormonalnych, które pozwolą określić czy w organizmie kobiety znajduje się odpowiednia ilość niezbędnych do zajścia w ciążę hormonów płciowych

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna