Osocze bogatopłytkowe – poznaj jego zalety

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego cieszą się ogromną popularnością w medycynie estetycznej. Terapię osoczem stosuje się jednak również coraz częściej w zabiegach stomatologicznych oraz ortopedycznych. Osocze bogato płytkowe jest naturalnym preparatem pozyskiwanym z krwi pacjenta. Zabiegi z jego użyciem są bezpieczne, ale pamiętajmy, że powinien je przeprowadzać lekarz, a nie personel gabinetów kosmetycznych.

W dermatologii oraz medycynie estetycznej stosuje się terapię osoczem bogatopłytkowym, aby poprawić kondycję skóry, ujędrnić ją i odmłodzić. Tego typu zabiegi zaleca się już osobom między 30 a 40 rokiem życia, u których zaczynają pojawiać się widoczne oznaki starzenia się skóry. Sprawdź, na czym polega terapia osoczem bogatopłytkowym. Jedną z klinik na Śląsku wykonującą zabieg jest Beautymedica – osocze bogatopłytkowe Katowice.

Osocze bogatopłytkowe – co to takiego?

Jest to naturalny preparat pozyskiwany z krwi obwodowej pacjenta. Pobraną z żyły krew poddaje się odwirowaniu i uzyskuje się krwinki oraz osocze bogatopłytkowe (PRP- platled rich plasma). Jest ono bogate w płytkowy czynnik wzrostu, czyli PDGF- plateled derived growth factor. Substancja ta jest odpowiedzialna za szybką regenerację oraz wzrost komórek.

Podobny wpis:  Picie drożdży w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci

Do uzyskanego surowca dodaje się odczynnik w postaci trombiny lub chlorku wapnia, a następnie wstrzykuje się preparat w wybraną tkankę- może to być skóra, mięśnie, ścięgna lub dziąsła.

Ryzyko powikłań po takim zabiegu jest bardzo niewielkie, ponieważ osocze pozyskane bezpośrednio z krwi pacjenta nie powoduje żadnych reakcji alergicznych.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego.

Terapia odmładzająca skórę to wcale nie jedyne zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Jest ono coraz częściej z powodzeniem wykorzystywane również w innych niż medycyna estetyczna dziedzinach.

  1. Osocze bogatopłytkowe w dermatologii.

Terapia osoczem najczęściej stosowana jest do walki ze zmarszczkami i utratą jędrności skóry w obrębie twarzy (czoło, policzki, okolice pod oczami) oraz szyi. Jest to również świetna metoda stosowana w przypadku łysienia, która przynosi bardzo dobre i trwałe rezultaty.

Podobny wpis:  Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Zabieg z wykorzystanie osocza bogatopłytkowego jest doskonałą alternatywą dla botoksu, ponieważ ryzyko powikłań po nim jest znacznie mniejsze, uzyskany efekt estetyczne naturalniejszy i ładniejszy, a sam zabieg wystarczy powtórzyć zaledwie raz na rok, a nie jak w przypadku botoksu co 6 miesięcy.

  1. Osocze bogatopłytkowe w ortopedii.

Osocze to bardzo skuteczny preparat, którego ortopedzi używają w leczeniu różnego rodzaju urazów oraz kontuzji, jak przykładowo:

– łokieć tenisisty,

– naderwanie więzadeł,

– kontuzje mięśni,

– kontuzje ścięgien,

– zwyrodnienia stawów.

Terapia osoczem przynosi bardzo dobre rezultaty, choć jest ona stosunkowo bolesna dla pacjenta. Po podaniu preparatu występuje silna reakcja bólowa, a kończyna z reguły musi być unieruchomiona jeszcze przez dwa tygodnie.

  1. Osocze bogato płytkowe w stomatologii.
Podobny wpis:  Dieta na piękne włosy - sprawdź co sprawi, że będą olśniewające!

Osocze jest również stosowane w nowoczesnych terapiach stomatologicznych takich jak przygotowanie zębodołu pod implantację, czy leczenie paradontozy.

Zastosowanie osocza przynosi dobre efekty i umożliwia stymulację wzrostu oraz szybsze gojenie się tkanek w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej.

Przeciwwskazaniami do zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest ciąża i okres karmienia piersią, ostre zakażenia wirusowe i choroby infekcyjne, nowotwory, sepsa, opryszczka, choroby krwi i naczyń krwionośnych oraz choroby wątroby. Pamiętajmy, że prawidłowe i bezpieczne wykonanie zabiegu z wykorzystaniem osocza gwarantuje wyłącznie skorzystanie z usług profesjonalnego gabinetu lekarskiego. Nie powinny go wykonywać kosmetyczki ani kosmetolodzy. W zależności od rodzaju zabiegu jego koszty wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna