Usunięcie lub utrata zębów stawia wiele osób przed trudnym wyborem. Co zrobić, aby wypełnić lukę w jamie ustnej i nadal cieszyć się pięknym uśmiechem? Każdy ubytek może powodować negatywne skutki nie tylko dla wyglądu, ale i zdrowia. Obecnie nowoczesna technologia daje możliwość skutecznej odbudowy utraconych zębów. Rozwiązaniem tego problemu zajmuje się dział stomatologii – protetyka. Protezy zębowe stosuje się zarówno w przypadku utraty jednego zęba, jak i w sytuacji całkowitego bezzębia. Dzięki czemu pacjent nie tylko ma szansę uzyskać lepszy wygląd, ale także przywrócić funkcje naturalnego uzębienia. Warto skorzystać z różnych możliwości uzupełnienia ubytków i pod okiem specjalisty indywidualnie dopasować protezę zębową.
Protezy stałe i ruchome
W zależności od przyczyny ubytku, stanu jamy ustnej pacjenta, a także pożądanego efektu, jaki chce uzyskać, istnieje szeroki wybór protez zębowych. Przede wszystkim podzielone są na stałe i ruchome. Protezy stałe to między innymi wkłady koronowe, implanty, licówki i mosty. Są to uzupełnienia mocowane za pomocą tytanowych śrub lub specjalnego cementu na zębach pacjenta. Korony i mosty trudno jest odróżnić od naturalnego uzębienia, co z pewnością da zadowalający efekt wizualny. Z kolei w przypadku protez ruchomych użytkowanie ich przebiega samodzielnie. Pacjent zakłada je w ciągu dnia i zdejmuje na noc, tak, aby dziąsła i błona śluzowa miały możliwość odpoczynku i regeneracji. Protezy mocowane są do specjalnego łuku indywidualnie dopasowanego przez dentystę do kształtu szczęki pacjenta w celu wyeliminowania dyskomfortu podczas noszenia protezy. Jedną z ich głównych zalet pozostają znacznie niższe koszty.
Naturalna utrata zębów
Z biegiem lat w organizmie człowieka zachodzi naturalny proces starzenia. Odnosi się to także do zębów, które z wiekiem stają się coraz bardziej wrażliwe na uszkodzenia, a także mogą ulegać obluzowaniu. Obluzowane zęby są bardziej podatne na choroby przyzębia, co może przyspieszyć ich naturalne wypadanie. W takiej sytuacji, ubytki w jamie ustnej nie tylko spowodują problemy w spożywaniu pokarmów, ale mogą być przyczyną spadku samooceny wywołanego nieestetycznym uśmiechem. Z racji tego, warto skorzystać z możliwości protetyki stomatologicznej, w ramach której oprócz uzyskania walorów wizualnych znacznej poprawie ulegnie zdolność przeżuwania, a tym samym istnieje szansa, aby zapobiec zaburzeniom trawienia.
Czym może skutkować rezygnacja z protezy zębowej?
Ubytki w jamie ustnej pozostawione bez konsultacji z dentystą przede wszystkim mogą prowadzić do różnego rodzaju schorzeń. Nawet brak jednego zęba spowoduje przemieszczanie się pozostałych, w wyniku czego może dojść do przekrzywień lub nienaturalnych pochyleń. Co więcej, przeciążenie zębów może spowodować ich rozchwianie lub nawet zaburzenia zgryzu. Skutkiem tego będzie niedokładne przeżuwanie, a tym samym niepełne rozdrabnianie pokarmów. W tej sytuacji warto zdecydować się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego najlepiej odbyć ją jak najszybciej? Po utracie zęba zaczynają występować zmiany w śluzówkach, które między innymi powodują obkurczanie dziąseł, a co za tym idzie, szybciej będą zanikać fragmenty kości, na której osadzony był ząb. W konsekwencji po długim czasie od utraty lub usunięcia zęba, zastosowanie implantu może stać się niemożliwe – jak mówi dentysta z przychodni stomatologicznej Artdent.
Kiedy proteza zębowa będzie odpowiednim rozwiązaniem?
Jedną z częstych przyczyn utraty zębów są także różnego rodzaju choroby. Między innymi jest to próchnica i jej powikłania. Próchnica charakteryzuje się namnażaniem bakterii, a nieleczona może powodować dolegliwości bólowe i obumieranie tkanek miazgi, co w efekcie spowoduje powstanie tzw. martwego zęba. Z czasem taki ząb może samoistnie wypaść lub konieczne będzie jego usunięcie. Podobna sytuacja ma miejsce w chorobie nazywanej parodontozą. Za jej rozwój odpowiedzialny jest kamień nazębny. Nieprawidłowo lub wcale nieczyszczony powoduje „wciskanie” się go między zęby a dziąsła, powodując ich krwawienie. Z czasem może rozwinąć się silny stan zakaźny, którego koniecznością będzie usunięcie zainfekowanych zębów. Z pewnością będzie to bolesne doświadczenia, a pozostałe ubytki w jamie ustnej mogą powodować utrudnione funkcjonowanie nawet podczas codziennych czynności. Co więcej, utrata zębów może być również spowodowana wypadkiem lub urazem. Jeśli w jego wyniku dojdzie do uszkodzenia korony lub korzenia zęba należy go niezwłocznie usunąć. Bez wątpienia protezy zębowe nie tylko uzupełnią braki w jamie ustnej, ale i skutecznie wpłyną na odbudowę utraconych tkanek i odzyskanie naturalnych funkcji uzębienia.