Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy na pośladku u kobiety

Rozstępy to wrzecionowate pasma cienkiej, lekko zmarszczonej skóry, pojawiające się w okolicach ud, pośladków, brzucha, piersi czy ramion. Mogą się pojawiać u młodzieży w okresie dojrzewania i kobiet w ciąży, a także mężczyzn, którzy ćwiczą na siłowni. Choć rozstępy nie są groźne dla zdrowia, mogą stanowić krępujący problem natury estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak powstają rozstępy,
  • jakie są fazy rozwoju rozstępów,
  • jak pozbyć się rozstępów.

Rozstępy to wrzecionowate pasma cienkiej, pomarszczonej skóry o szerokości od 1 do 10 mm i długości kilku centymetrów. Mogą występować na brzuchu i piersiach, czasem pojawiają się również na udach, pośladkach oraz ramionach. Zarówno pod względem wyglądu, jak i budowy histopatologicznej rozstępy przypominają blizny. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry, w ich obrębie nie występują gruczoły potowe ani mieszki włosowe, nie spełniają również wszystkich takich funkcji nieobjętej nimi skóry.

Rozstępy – jak powstają?

U podłoża powstawania rozstępów leży wiele czynników. Bardzo duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, wrodzona niższa aktywność fibroblastów, czyli komórek budujących włókna elastyny i kolagenu, a więc białek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Rozstępy pojawiają się u osób, u których w krótkim czasie dochodzi do gwałtownego rozciągnięcia skóry – wówczas włókna elastyny i kolagenu się zrywają. Rozstępy obserwowane są:

  • u kobiet w ciąży, którym powiększają się brzuch i piersi,
  • u nastolatek, którym zaokrąglają się biodra i pośladki,
  • u mężczyzn, którzy ćwiczą na siłowni i rozbudowują mięśnie ramion,
  • u osób, które w krótkim czasie sporo przybrały na wadze.
Podobny wpis:  Makijaż i fryzura tworzą efektowną całość

Czynnikami ryzyka powstawania rozstępów są stosowanie antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie leków zawierających glikokortykosteroidy, a nawet nieprawidłowa dieta, uboga w niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz mikroelementy.

Rozstępy – fazy rozwoju

Wyróżnia się dwa etapy rozwoju rozstępów. W pierwszej fazie zapalnej zmiany są mocno widoczne – mają czerwony, bordowy lub niebieski kolor. Podjęte w tym czasie leczenie daje największe szanse na ich całkowitą redukcję. W fazie drugiej – zanikowej – rozstępy pozornie się regenerują. Zmniejszają się one, stają się coraz jaśniejsze, aż w końcu zaczynają przypominać wyczuwalne pod palcami białe lub kremowe prążki. Jeżeli leczenie podejmie się na tym etapie, rozstępów nie można już całkowicie zlikwidować, a jedynie sprawić, że staną się mniej widoczne.

Podobny wpis:  Jak pielęgnować skórę - 17 wskazówek

Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy dość trudno jest leczyć – lepiej więc im zapobiegać! Profilaktyka obejmuje m.in. utrzymywanie prawidłowej masy ciała, stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, a także stosowanie prostych domowych sposobów na poprawę kondycji skóry. Warto używać nawilżających i ujędrniających balsamów do ciała, hartować skórę strumieniami zimnej i ciepłej wody podczas codziennego prysznica, a także od czasu do czasu wykonać gruboziarnisty peeling ciała i masaż specjalną szorstką rękawicą.

Jeśli jednak rozstępy się już pojawiły, warto poszukać pomocy profesjonalisty. Współczesna medycyna estetyczna ma sposoby zarówno na ich skuteczne leczenie w fazie zapalnej, jak i maksymalną redukcję w fazie zanikowej. Zastosowanie znajdują:

  • peelingi chemiczne – złuszczają naskórek i stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu oraz elastyny,
  • mikrodermabrazja – polega na ścieraniu wierzchnich warstw naskórka, co pozwala skórze na lepsze przyjęcie składników koktajli odżywczych,
  • mezoterapia – polega na iniekcji w głębsze partie skóry specjalnych koktajli odżywczych zawierających witaminy, aminokwasy i inne substancje,
  • laseroterapia – emitowana przez laser energia tworzy w skórze mikroskopijne uszkodzenia, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, a także pobudza naturalne procesy regeneracji skóry.
Podobny wpis:  Zadbaj o swoje piersi - 5 sposobów na piękny biust

W klinice Estell w Warszawie w trakcie konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej odpowiednia metoda usuwania rozstępów jest dobierana indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Dzięki temu można uzyskać najlepsze z punktu widzenia estetyki rezultaty.

Źródła:

https://beautyinspiration.pl/rozstepy-pro%EF%AC%81laktyka-i-kosmetologiczne-metody-redukcji/

http://www.cami-antiaging.eu/STRONA%20W%20BUDOWIE%20-%20WWB/07%20-%20KOSMETOLOGIA/07.-PREZENTACJE%20STUDENTOW%20KOSMETOLOGII/MagPrezStud/2010_rok/2010_ME_PlatekOlga-Rozstepy.pdf

https://docplayer.pl/10043818-Rozstepy-problem-nie-tylko-kobiet.html

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna