Botoks – zabieg coraz bardziej popularny

Z wiekiem na każdej twarzy zaczynają pojawiać się zmarszczki, które najczęściej u pań wywołują pewną nerwowość. W ruch idą wszelkie możliwe preparaty kosmetyczne, które najpierw spisują się nieźle, ale upływającego czasu nie są w stanie powstrzymać. Panie decydują się więc na zabiegi medycyny estetycznej, które ukierunkowane są na redukowanie zmarszczek oraz na poprawę jędrności i elastyczności skóry. Jednym z takich zabiegów jest wstrzykiwanie botoksu. Sprawdź, na czym ten zabieg polega i czy jest to procedura kosmetyczna odpowiednia dla ciebie.

Tak naprawdę botoks jest handlową nazwą toksyny botulinowej, potocznie nazywanej jadem kiełbasianym. Substancja ta jest silną trucizną, a jej spożycie, chociażby w zepsutych wędlinach, mogłoby się skończyć nieprzyjemnie. Jednak niewielkie ilości wstrzykiwane w mięśnie nie tylko nie przynoszą złych skutków, ale wręcz działają bardzo pozytywnie. Niezwykłe właściwości toksyny botulinowej wykorzystywane są w neurologii, w okulistyce oraz w kosmetologii. W neurologii botoks stosowany jest do likwidowania nadmiernego napięcia mięśni, w okulistyce dzięki niemu można leczyć zeza, natomiast w kosmetologii fantastycznie wygładza zmarszczki. W naszym kraju botoks w medycynie estetycznej zaczęto stosować nieco ponad 20 lat temu.

Podobny wpis:  Pęknięty ząb. Co robić?

Botoks a zmarszczki

Aby móc wyobrazić sobie, jak działa botoks, trzeba poznać proces powstawania zmarszczek. Te formują się wówczas, gdy jakiś mięsień regularnie się kurczy na skutek sygnału wysyłanego przez włókna nerwowe. Jeśli ten nerw otrzyma dawkę botoksu, to zostanie na tyle zneutralizowany, że nie będzie wysyłał bodźców do danego mięśnia, a ten przestanie się kurczyć i będzie w pewnym sensie po prostu nieaktywny. Zmarszczka istniejąca w tym miejscu na powierzchni skóry stanie się niewidoczna. Efekty wstrzykniętego botoksu utrzymują się od pół roku do nawet 10 miesięcy.

Botoks – zastosowanie w kosmetyce

Botoks doskonale wygładza zmarszczki na czole, i to nawet te pionowe usytuowane między brwiami. Dobre efekty uzyskuje się także przy likwidowaniu zmarszczek wokół oczu, i to zarówno kurzych łapek umiejscowionych przy zewnętrznym kąciku oka, jak i tych, które pojawiają się na dolnej powiece oka. Panie nie lubią też małych, pionowych zmarszczek nad górną wargą, które zwane są zmarszczkami palacza, a toksyna botulinowa świetnie sobie z nimi radzi. Iniekcje botoksu są także skuteczne przy konieczności podniesienia opadających kącików ust.

Podobny wpis:  Jakie sposoby na zmarszczki?

Nie tylko w gabinetach medycyny estetycznej używa się botoksu. Substancję tę wykorzystują też wytrawni fryzjerzy. Toksyna botulinowa znakomicie regeneruje przesuszone włosy nie tylko po sezonie letnim, ale także po zimie, gdy przebywamy ciągle w ogrzewanych pomieszczeniach.

Jak przebiega zabieg wstrzykiwania botoksu?

Do zabiegu wstrzykiwania botoku pacjentki kwalifikuje lekarz. Następnie odtłuszcza i dezynfekuje skórę, a w celu niewielkiego znieczulenia lekko schładza lodem jej powierzchnię. Zabieg nie jest bardziej bolesny niż ukłucie komara, więc to w zupełności wystarczy. Jeśli wstrzykniecie następuje w okolicach czoła, to preparat podaje się najczęściej w ośmiu miejscach. Przy likwidowaniu kurzych łapek botoks wstrzykuje się po każdej stronie. Dolne powieki wymagają zwykle dwóch ukłuć.

Zabiegi musi wykonywać doświadczony lekarz, bo niezwykle ważne jest dobranie właściwej dawki preparatu. Zbyt duża ilość botoksu może spowodować wyłączenie za dużego obszaru mięśni. Z tego właśnie względu należy starannie wybrać klinikę medycyny estetycznej, w której podaje się botoks. Łódź, Kraków czy Warszawa – dziś wszędzie tam można znaleźć specjalistów, którzy wykonują zabiegi wstrzykiwana botoksu z pełnym profesjonalizmem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna