Alergiczne zapalenie spojówek pojawia się w sytuacji, gdy dochodzi do kontaktu spojówek z uczulającą substancją, czyli alergenem. Objawiać się to może zaczerwienieniem oczu, ich świądem i łzawieniem. Pacjentom z tego typu symptomami potrzebna jest pomoc alergologa.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest alergiczne zapalenie spojówek,
- jakie alergeny mogą je wywoływać,
- jakie są objawy alergicznego zapalenia spojówek,
- czy możliwe jest domowe leczenie zapalenia spojówek o podłożu alergicznym.
Alergiczne zapalenie spojówek – u dzieci i u dorosłych – jest często spotykaną chorobą oczu, która pojawia się na skutek uczulenia na różnego rodzaju substancje, zwane alergenami. Alergiczne zapalenie spojówek diagnozuje i leczy alergolog, choć czasami konieczne bywają również konsultacje z innymi specjalistami, takimi jak okulista.
Alergiczne zapalenie spojówek – co może je wywoływać?
Alergenów wywołujących zapalenie spojówek może być naprawdę bardzo wiele. Bywają to np. pyłki różnego rodzaju drzew, traw czy bylin – wówczas choroba ma charakter sezonowy i objawia się tylko w czasie pylenia danej rośliny. Alergiczne zapalenie spojówek może być też spowodowane przez kurz, roztocza lub sierść niektórych zwierząt, i wtedy mówi się o jego całorocznym typie. Istnieje również zapalenie spojówek alergiczne o podłożu zawodowym – w takich sytuacjach kontakt z alergenem występuje w miejscu pracy pacjenta. Alergenami wywołującymi chorobę mogą być np. niektóre metale, substancje chemiczne, enzymy roślinne używane w przemyśle spożywczym, pyły czy tworzywa sztuczne.
Alergiczne zapalenie spojówek – objawy
Do głównych objawów alergicznego zapalenia spojówek u dzieci i dorosłych zalicza się:
- zaczerwienienie oczu,
- świąd oczu,
- łzawienie oczu,
- czasami również obrzęk spojówek i powiek.
W zdecydowanej większości przypadków objawom ze strony oczu towarzyszy swędzenie w nosie i uszach, wodnisty katar i częste kichanie.
Alergiczne zapalenie spojówek – diagnostyka
Diagnostykę alergicznego zapalenia spojówek prowadzi alergolog – w większości przypadków, zwłaszcza choroby o charakterze sezonowym, rozpoznanie nie stanowi problemu i opiera się głównie na wykonaniu alergicznych testów skórnych. Jeżeli jednak mamy do czynienia z bardzo ostrą reakcją alergiczną spojówek, konieczna może się okazać konsultacja z okulistą – silny obrzęk spojówek może być bowiem objawem również zakażeń o podłożu bakteryjnym.
Alergiczne zapalenie spojówek – leczenie domowe
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek przebiega zazwyczaj dwukierunkowo. Po pierwsze wykonuje się wypłukiwanie alergenów z worka spojówkowego, np. roztworem soli fizjologicznej lub preparatami sztucznych łez. Domowe sposoby na alergiczne zapalenie spojówek to także chłodne okłady, które przynoszą ulgę zaczerwienionym, obrzękniętym powiekom.
Alergiczne zapalenie spojówek – leczenie farmakologiczne
Nie można oczywiście zapominać o lekach na alergiczne zapalenie spojówek – krople do oczu o działaniu przeciwhistaminowym można kupić bez recepty, choć zawsze warto poradzić się w tej kwestii lekarza lub farmaceuty. W przypadkach silnych reakcji alergicznych konieczne może być również doustne stosowanie leków przeciwalergicznych. Zmniejszają one nie tylko objawy alergicznego zapalenia spojówek, ale także błon śluzowych nosa, przy czym mogą wywoływać skutki uboczne, np. w postaci senności czy osłabienia koncentracji. Dlatego jeśli objawy dotyczą tylko oczu i nie są bardzo uciążliwe, lepszym wyborem są krople.
Oczywiście gdy to możliwe, warto unikać kontaktów z alergenem wywołującym przykre objawy. Rozważyć można również odczulanie, zwłaszcza jeśli testy wykazały alergię na jeden, konkretny alergen. Według niektórych statystyk pozwala to na zmniejszenie świądu o 40% oraz zmniejszenie stosowania kropli do oczu nawet o 60%.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:PbVwpGgsyPwJ:psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-7cce1891-ccf6-4534-b109-c97ab7e85fe6/c/OPHT_1-2015_Gdy_nadejdzie_wiosna_w.pdf+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl