4 proste sposoby na ciężkie i spuchnięte nogi

Opuchlizna i uczucie ciężaru nóg to problemy bardzo dobrze znane zwłaszcza osobom, które pracują cały dzień w jednej pozycji – siedzącej lub (zwłaszcza) stojącej. A niestety obecnie właśnie tak wygląda codzienna rutyna sporej grupy ludzi. Trzeba także dodać, że nie pomaga tu fakt, że tak wielu z nas podczas epidemii koronawirusa przeszło w tryb pracy zdalnej, tym samym zabierając sobie wiele możliwości ruchu. Jeśli więc cierpisz na zespół ciężkich nóg, nie martw się, nie jesteś z tym sam! Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak możesz radzić sobie z tym problemem!

Więcej się ruszaj

Z pewnością nie jest zaskoczeniem, że to właśnie brak ruchu jest wymieniany najczęściej jako główny powód problemów z ciężkością i obrzękiem nóg. Dzieje się tak dlatego, że przebywając długo w pozycji siedzącej lub stojącej utrudniamy przepływ krwi, która opada do nóg i stóp, ale przez brak ruchu pompy mięśniowej nie ma się jak podnieść i w konsekwencji doprowadza do obrzęków. Jeśli więc tylko masz możliwość zmieniania pozycji koniecznie rób to! Możesz nie mieć możliwości wykonywania w miejscu pracy ćwiczeń aerobowych, jednak znajdź co jakiś czas chwilę, aby się przespacerować czy usiąść z nogami powyżej linii serca.

Podobny wpis:  Sok z brzozy - Właściwości, zastosowanie, dawkowanie

Koniecznie też włącz ruch do swojego planu dnia. Możesz rozważyć dojazd do pracy rowerem lub spacer, a jeśli jest to zbyt daleko rozważ pieszą wycieczkę na dalszy przystanek czy parkowanie auta nie pod samym domem. Zachęcamy Cię też do wprowadzenia większych aktywności fizycznych – jogging, siłownia, aerobik, etc.

Rzuć palenie

Badania naukowe oraz lekarze biją na alarm – osoby uzależnione od nikotyny zapadają na choroby związane z krążeniem dwukrotnie częściej! I tu nie ma taryfy ulgowej i nie ma nic do dodania. Jeśli cierpisz na zespół ciężkich nóg, obrzęki stóp czy żylaki, musisz jak najszybciej rzucić palenie!

Stosuj masaże

Masaże i peelingi to od dawna znany i stosowany sposób poprawy krążenia krwi. Możesz wykonywać je sam w domu, pobudzać krążenie krwi stosując pod prysznicem na przemian ciepłą i zimną wodę czy używając do masażu ciała szczotki z twardym włosiem. Możesz także zaufać specjalistom i umówić się na zabieg drenażu limfatycznego, który jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia obrzęków limfatycznych. Polega on takim uciskaniu i pocieraniu skóry pacjenta, aby opróżnić naczynia i węzły chłonne z zalegającej limfy. Co istotne drenaż limfatyczny stosowany jest również jako technika przyspieszenia metabolizmu oraz zwiększenia odporności.

Podobny wpis:  Podstawy makijażu: szminki, pomadki, błyszczyki

Zmień dietę

Wskazanie nieprawidłowej diety, jako jednego z powodów występowania problemów z krążeniem również nie jest niespodzianką. Wyeliminuj ze swojego jadłospisu produkty zawierające niezdrowe tłuszcze oraz proste cukry. Chodzi oczywiście przede wszystkim o żywność wysoko przetworzoną, fast foody, słone i słodkie przekąski, etc. Na Twoim talerzu powinno natomiast zacząć pojawiać się więcej warzyw i owoców, zwłaszcza tych bogatych w witaminę C, ponieważ jej niedobór powoduje uszkodzenie struktury tkanki łącznej ścian naczyń komórkowych.

Przy tym wszystkim pamiętaj, że jeśli bóle i obrzęki nóg nasilają się może być konieczne umówienie się na wizytę do lekarza – on wskaże, jakie kolejne kroki należy podjąć, aby Twój krok na powrót mógł stać się lekki.

Podobny wpis:  Dlaczego warto udać się do dermatologa?
Źródło: magiadlaciala.pl/drenaz-limfatyczny-wroclaw/

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna